O tym, że nowe Apple TV będzie mogło pełnić między innymi rolę prostej konsoli do gier, wiadomo było jeszcze na długo przed oficjalną premierą tego urządzenia. Oczywiście nikt nie liczył na to, że nowy produkt firmy z Cupertino będzie posiadał moc obliczeniową pozwalającą mu na bezpośrednią konkurencję z takimi konsolami jak Xbox One czy Playstation 4, jednak wielu widziało w nim świetną propozycję dla mniej wymagających graczy, którzy nie chcą wydawać fortuny po to, by raz na kilka tygodni wyluzować się przed telewizorem przy jakiejś prostej zręcznościówce. W końcu nie od dziś wiadomo, że o popularności danej konsoli nie decydują tak naprawdę jej parametry techniczne, lecz gry w które można na niej zagrać.

Niestety, im więcej informacji na temat nowego Apple TV pojawiało się w sieci, tym więcej osób zaczynało wątpić w jakość tytułów dostępnych na tej platformie, a co za tym idzie w jej szanse na sukces jako konsoli. Okazało się bowiem, że przeciętne parametry techniczne małej czarnej skrzynki z logiem nadgryzionego jabłka nie są jedynym ograniczeniem z jakim muszą zmierzyć się deweloperzy chcący tworzyć gry na tvOS. Równie duży problem dla wielu osób stanowić mogą dość surowe wytyczne narzucone przez Apple, takie jak ograniczenie rozmiarów gry do 200 Mb (oczywiście z możliwością "dociągania" dodatkowych elementów "na żądanie") i wymóg dostosowywania gier do obsługi za pomocą samego pilota. Wszystkie te utrudnienia sprawiły, że w sieci coraz częściej dało się słyszeć głosy czarnowidzów twierdzących, że Apple TV nie będzie miało do zaoferowania zbyt wielu atrakcyjnych gier. Przyznam szczerze, że początkowo również zaliczałem się do grupy osób podchodzących sceptycznie do debiutu Apple w światku konsol. Wystarczyło jednak, że poszperałem trochę w sieci na temat puli startowych tytułów, które mają pojawić się w App Store razem ze sklepową premierą Apple TV, a znów zacząłem wierzyć w szanse na sukces tego urządzenia. Nie ma co się oszukiwać, konsola od Apple raczej nie powali na kolana "hardkorowców", jednak z pewnością ma duże szanse by przypaść do gustu ogromnej liczbie "każuali", którzy bez wątpienia skuszą się na lekkie, przyjemne i co najważniejsze tanie (a często nawet darmowe) gry. Poniżej znajdziecie więc krótki, subiektywny przegląd jedenastu najciekawszych gier, w które będzie można zagrać na Apple TV. Niektóre z nich można już teraz przetestować na iPhone'ach i iPadach, jednak większość pojawi się w App Store dopiero po sklepowej premierze wspomnianego urządzenia.

Guitar Hero Live

Gry z serii Guitar Hero jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością, płodząc przy okazji pokaźne grono mniej lub bardziej udanych naśladowców. Z czasem moda na męczenie plastikowych gitar umarła jednak śmiercią naturalną. Kiedy już wydawało się, że Activision wreszcie odeślę tą markę na dawno zasłużoną emeryturę, firma ta zapowiedziała Guitar Hero Live - grę mającą na nowo przywrócić popularność serii. Główną cechą wyróżniającą Live na tle poprzedniczek jest zupełnie nowa stylistyka graficzna. Charakterystyczne trójwymiarowe animacje będące znakiem rozpoznawczym serii zostały tu zastąpione prawdziwymi nagraniami z koncertów, pozwalającymi graczom spojrzeć na występ oczami muzyków. Nowa odsłona serii odświeży też samą mechanikę rozgrywki poprzez wprowadzenie nowego kontrolera posiadającego inny układ przycisków (dwa rzędy po trzy przyciski zamiast jednego rzędu składającego się z pięciu przycisków) pozwalający na wprowadzenie do rozgrywki nowych elementów, takich jak chociażby granie akordów.

Skylanders SuperChargers

Nie trzeba być specem od marketingu by zauważyć, że seria Skylanders powstała wyłącznie po to, by małoletni gracze nieustannie nakłaniali rodziców do zakupu kolejnych figurek odblokowujących dodatkowych bohaterów w grze. Jeśli jednak przymkniemy oko na całą tą konsumpcyjną otoczkę okazuje się, że gry z tej serii to w gruncie rzeczy całkiem przyjemne zręcznościówki przy których równie dobrze mogą bawić się zarówno dzieci jak i ich rodzice. Tematem przewodnim najnowszej odsłony, noszącej podtytuł SuperChargers, będą rozmaite pojazdy, zarówno lądowe, powietrzne i wodne, które pomogą naszym bohaterom w obronie ich świata przed głównym czarnym charakterem serii - Kaosem.

Transistor

Transistor to bez wątpienia najpoważniejsza i najbardziej dojrzała gra w całym zestawieniu, a zarazem jedna z niewielu gier na Apple TV w którą mogliśmy wcześniej zagrać na konsolach najnowszej generacji (gra tworzona była z myślą o PS4). Fabuła gry przenosi nas do dystopijnego świata przyszłości i pozwala wcielić się w Red - młodą śpiewaczkę ściganą przez tajemniczą organizację znaną jako Camerata. Główną bronią naszej bohaterki jest tytułowy Tranzystor - futurystyczny miecz obdarzony własną świadomością. Sama gra zalicza się do gatunku RPG, jednak główny nacisk położono tu na strategiczne potyczki z przeciwnikami (chociaż teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie by próbować rozgrywać walki zręcznościowo, jeśli taka jest wola gracza).

Rayman Adventures

Rayman to postać, której nie trzeba chyba przedstawiać fanom klasycznych, dwuwymiarowych platformówek. Ten dojrzały już bohater pamiętający jeszcze czasy konsoli Atari Jaguar przeżywa dziś drugą młodość w dużej mierze dzięki grom na iOS, dlatego też jego obecność na Apple TV raczej nie powinna stanowić zaskoczenia dla fanów. Nie ma co się oszukiwać, Rayman Adventures nie jest z pewnością najlepszą odsłoną serii (to w gruncie rzeczy nieco bardziej rozbudowany auto-runner), jednak świetna oprawa graficzna w połączeniu z prostą, aczkolwiek wciągającą mechaniką rozgrywki i sterowaniem które wydaje się być wręcz idealnie stworzone do obsługi za pomocą pilota, dają tej grze duże szanse sukces.

Geometry Wars 3: Dimensions Evolved

Twin-Stick Shooter to popularny podgatunek zręcznościowych strzelanek cechujących się prostą mechaniką rozgrywki, szaleńczym tempem akcji i potężną dawką grywalności - wypisz wymaluj idealny materiał na grę na Apple TV. Można spokojnie założyć, że niedługo po premierze wspomnianej konsoli w App Store pojawi się prawdziwy wysyp produkcji tego typu. Tą na którą z pewnością warto zwrócić uwagę jest Geometry Wars 3 - uznawana powszechnie za jedną z najlepszych współczesnych reprezentantek swojego gatunku. W odróżnieniu od poprzednich części, które rozgrywały się na płaskich powierzchniach, "trójka" wzbogaca grę o trzeci wymiar, dzięki któremu rozgrywka staje się nie tylko bardziej urozmaicona, ale też bardziej wymagająca.

Beat Sports

Studio Harmonix znane jest głównie za sprawą serii Rockband - głównego konkurenta wspomnianego wcześniej Guitar Hero. Ich najnowsza produkcja, mimo iż również zalicza się do gatunku gier rytmicznych, nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z plastikowymi gitarami i zabawą w gwiazdy rocka. Beat Sports pozwala nam bowiem wcielić się w młodego fana baseballu, którego zadaniem jest odbijanie piłek w rytm grającej w tle muzyki. By tego dokonać sterujący nim gracz musi rytmicznie machać pilotem dołączonym do Apple TV, co budzi natychmiastowe skojarzenia z konsolą Wii firmy Nintendo.

Fantastic Plastic Squad

Patrząc na kolorowe i, co tu dużo mówić, lekko kiczowate intro do gry Fantastic Plastic Squad, pełniące również obecnie rolę jedynego oficjalnego zwiastuna tej produkcji, trudno uwierzyć w to, że jej głównym pomysłodawcą jest Greg Goodrich, znany fanom FPS-ów głównie za sprawą serii Medal of Honor. Jego najnowsza produkcja przeniesie nas do lat osiemdziesiątych i pozwoli wcielić się w... zabawki toczące wielkie bitwy w dziecięcych pokojach. Sama gra będzie dynamiczną strzelanką TPP, co wprawdzie odbiega nieco od głównej specjalizacji Goodrich'a, jednak jego doświadczenie w branży pozwala wierzyć w to, że tytuł ten będzie warty uwagi.

Afterpulse

Jeśli kolorowy świat Fantastic Plastic Squad wydaje się dla was zbyt dziecinny, a mimo wszystko chcielibyście zagrać na Apple TV w jakąś strzelankę, Afterpulse wydaje się być dobrą alternatywą. Nowa gra studia Gamevil Inc. to sieciowy shooter z akcją przedstawioną z perspektywy trzeciej osoby, o którym głośno zrobiło się głównie za sprawą naprawdę imponującej (jak na możliwości urządzeń mobilnych) oprawie graficznej. Areną zmagań graczy są tu rozmaite lokacje o charakterze przemysłowym, takie jak dworce kolejowe, magazyny, hangary czy fabryki, przystosowane głównie do starć na krótkim i średnim dystansie (chociaż w grze nie zabraknie również oczywiście karabinów snajperskich). Gracze będą mogli też rozwijać kierowanych przez siebie żołnierzy, głównie poprzez usprawnianie wykorzystywanego przez nich sprzętu.

GT Spirit

Żadna szanująca się konsola nie może obejść się bez symulatora wyścigów samochodowych. W przypadku Apple TV na starcie będziemy mogli zagrać w dwie produkcje tego typu: Asphalt 8 i GT Spirit. O ile jednak ten pierwszy tytuł jest dość znaną produkcją, która dawno już zdążyła znudzić większość graczy, o tyle jego konkurent będzie zupełną nowością projektowaną od podstaw z myślą o Apple TV (chociaż twórcy nie ukrywają, że w przyszłości gra pojawi się również na innych platformach). Projektowi GT Spirit dobrze wróży też fakt, iż odpowiedzialna za niego ekipa pracowała wcześniej przy takich seriach jak V-Rally, Test Drive Unlimited czy Need For Speed.

Disney Infinity 3.0

Ideą leżącą u podstaw projektu Disney Infinity była chęć stworzenia czegoś w rodzaju wirtualnej skrzynki z zabawkami, pozwalającej młodym fanom filmów studia Disney nie tylko na przeżywanie wirtualnych przygód zaprojektowanych przez scenarzystów, ale też na swobodną zabawę z udziałem popularnych bohaterów znanych z bajek, filmów i komiksów. W grze znajdziemy więc zarówno obszerny zestaw rozmaitych gotowych wyzwań, jak i narzędzia umożliwiające tworzenie własnych wirtualnych światów i zapełnianie ich rozmaitymi przeszkodami (bardziej zaawansowani gracze mogą nawet wykorzystać je do tworzenia własnych mini-gier). Wersja 3.0 wzbogaca grę o postacie, lokacje i przedmioty z uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz wprowadza kilka nowych elementów rozgrywki.

Galaxy on Fire - Manticore Rising

Manticore Rising

Galaxy on Fire to popularna seria gier, w których wcielamy się w pilota statku kosmicznego starającego się zarobić trochę pieniędzy jako najemnik. Już niedługo w App Store pojawi się trzecia część, nosząca podtytuł Manticore. Zanim to jednak nastąpi fani serii którzy zdecydują się na zakup Apple TV będą mogli poczuć przedsmak tego co czeka ich w nowej odsłonie grając w Manticore Rising - grę pełniącą rolę samodzielnego wstępu do historii, którą będziemy mogli poznać w "trójce". W odróżnieniu od większości gier z tej listy, które są/będą dostępne również na innych platformach, Manticore Rising jest tytułem w który będziemy mogli zagrać wyłącznie na Apple TV.