Wydawać by się mogło, że wrzesień nie jest najlepszym miesiącem dla twórców gier na urządzenia mobilne. To właśnie wtedy spora część najbardziej zapalonych graczy zostaje bowiem zmuszona do oderwania się od ekranów i powrotu do szkolnych ławek. Tymczasem okazało się jednak, że w minionym miesiącu w App Store pojawiło się całkiem sporo nowych produkcji. W poniższym artykule znajdziecie subiektywny przegląd najciekawszych z nich.

ORDER & CHAOS 2

Pierwsza część serii Order & Chaos była po prostu mobilnym klonem bijącej wówczas rekordy popularności gry World of Warcraft. Mimo iż stanowiła ona zaledwie namiastkę swojego pierwowzoru to jednak względnie solidne wykonanie i niemal całkowity brak konkurencji sprawiły, że udało jej się zebrać naprawdę spore grono fanów. Rynek gier mobilnych rozwija się jednak bardzo szybko, dlatego też pierwsza część Order & Chaos po pewnym czasie zaczęła dość mocno odstawać od konkurencji, zarówno pod względem oprawy graficznej jak i grywalności, co z kolei zaowocowało spadkiem liczby graczy. Nie dziwi więc fakt, iż studio Gameloft zdecydowało się wreszcie na odświeżenie swojego hitu. Order & Chaos 2: Redemption jest więc dokładnie tym, czego mogliśmy się spodziewać - bardziej rozbudowaną i lepiej wyglądającą wersją gry, która swego czasu cieszyła się mianem najpopularniejszego mobilnego MMORPG.

Pobierz Order & Chaos 2

FIFA 16

Podczas gdy twórcy konsolowej serii FIFA od dłuższego czasu stawiają głównie na powolną ewolucję, wprowadzając co roku jedyni nieznaczne poprawki i usprawnienia, zespół odpowiedzialny za jej mobilne wcielenie nie stroni od dość radykalnych zmian w strukturze gry. Nie inaczej jest w przypadku FIFA 16 Ultimate Team, wyróżniającej się na tle poprzedniczek zupełnie nowym silnikiem, dzięki któremu bliżej jej jest do gier znanych z PS3 i X360 niż dotychczas wydanych mobilnych odsłon serii. To właśnie dzięki niemu FIFA 16 nie tylko wygląda znacznie lepiej, ale też oferuje o wiele ciekawszą rozgrywkę, głównie dzięki poprawionej sztucznej inteligencji zawodników i bardziej realistycznej fizyce. Nowa wersja usprawnia też sterowanie, które już w "piętnastce" sprawdzało się naprawdę nieźle. Niestety, nie zabrakło też zmian na gorsze. Najbardziej odczuwalną z nich jest ograniczenie dostępnych trybów rozgrywki do jednego - Ultimate Team - polegającego na tworzeniu własnej drużyny z kolekcjonerskich kart reprezentujących rozmaitych zawodników. Ruch ten nie stanowi zaskoczenia, gdyż to właśnie ten rodzaj rozgrywki cieszył się największa popularnością w poprzedniej części (a zarazem dawał graczom najwięcej okazji do wydania pieniędzy), jednak zwolennicy innych trybów gry mogą poczuć się zawiedzeni.

Pobierz FIFA 16

DEPONIA

Deponia to rysunkowa przygodówka typu Point & Click czerpiąca pełnymi garściami z klasyki gatunku. Jej akcja rozgrywa się na ponurej planecie pełniącej rolę wysypiska śmieci dla unoszącego się nad nią Elysium - latającego miasta zamieszkanego wyłącznie przez pięknych i bogatych przedstawicieli wyższej klasy społecznej. Bohaterem gry jest Rufus, młody mieszkaniec śmietniska marzący o przeprowadzce do wspomnianej metropolii, który pewnego dnia poznaje Goal - dziewczynę pochodzącą z Elysium, która wylądowała na jego planecie w tajemniczych okolicznościach. Postępujący zgodnie z niepisanym kodeksem bohaterów pierwszoplanowych Rufus postanawia pomóc nieznajomej w powrocie do latającego miasta, co jak nietrudno zgadnąć prowadzi do szeregu nieoczekiwanych wydarzeń. Pecetowe wcielenie Deponii zyskało tak dużą popularność, że twórcy postanowili wydać jeszcze dwie kolejne części: Chaos on Deponia i Goodbye Deponia. W chwili obecnej nie wiadomo niestety kiedy (jeśli w ogóle) ukażą się one w App Store.

Pobierz Deponia

WORMS 4

Worms 4

Najnowsza mobilna odsłona serii Worms wzbudziła sporo kontrowersji wśród fanów jeszcze zanim zdążyła pojawić się w App Store. Już kilka miesięcy temu wiadomo było bowiem, że Team17 zamierza uczynić swoją kolejną grę bardziej przyjazną dla "niedzielnych graczy", co wywołało falę oburzenia wśród "weteranów" marzących od dawna o mobilnej wersji kultowego Worm's Armageddon. Mimo iż trzon rozgrywki Worms 4 nie różni się zbyt mocno od tego co widzieliśmy w poprzednich częściach, to jednak twórcy rzeczywiście wprowadzili szereg drobnych zmian dzięki którym gra stała się szybsza i mniej wymagająca, co może stanowić zarówno wadę jak i zaletę, w zależności od czego oczekujemy od gier na urządzenia mobilne. Nowe robale zyskały też więcej aspektów społecznościowych, wśród których najciekawiej prezentuje się podział wszystkich graczy na dwie rywalizujące ze sobą frakcje.

Pobierz Worms 4

BLACKWELL 4: DECEPTION

Deception to czwarta, a zarazem przedostatnia odsłona serii popularnych przygodówek studia Wadjet Eye Games (znanego głównie za sprawą gry Gemini Rue) opowiadających o przygodach nietypowego duetu: młodej dziennikarki obdarzonej zdolnością rozmawiania ze zmarłymi oraz towarzyszącego jej rodzinie od kilku pokoleń ducha detektywa zmarłego w latach 30 ubiegłego wieku. W czwartej części gry nasi bohaterowie będą musieli rozwiązać zagadkę serii tajemniczych morderstw. Cechą łączącą wszystkie ofiary jest to, że przed śmiercią korzystały one z usług wróżbitów. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich częściach tak i teraz twórcy gry zdecydowali się na oprawę graficzną w stylu retro, przywodzącą na myśl kultowe przygodówki z początku lat 90.

Pobierz Blackwell Deception

UNKILLED

Unkilled to duchowy spadkobierca Dead Trigger 2 - jednej z najpopularniejszych strzelanek w które można zagrać na urządzeniach z systemem iOS. Główną cechą odróżniającą oba tytuły jest skala przedstawionych w nich wydarzeń. Podczas gdy w Dead Trigger 2 zadaniem gracza było uratowanie całego świata od plagi zombie, a główna kampania rzucała nas co chwilę w inny zakątek kuli ziemskiej, cała akcja Unkilled rozgrywa się w obrębie jednego miasta - Nowego Jorku. Trzon rozgrywki polegający na eksterminacji hurtowych ilości nieumarłych pozostał jednak bez zmian, podobnie zresztą jak wiele jej pobocznych elementów. Fani poprzedniego hitu studia Madfinger mogą więc z powodzeniem potraktować Unkilled jako kolejną część serii.

Pobierz Unkilled

STAR WARS: UPRISING

Jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobiła firma Disney po zdobyciu praw do marki Star Wars było usunięcie z oficjalnego kanonu wszystkich książek, komiksów i gier, których fabuła rozgrywa się po wydarzeniach przedstawionych w filmie Powrót Jedi. Ruch ten miał umożliwić scenarzystom trzeciej trylogii, a także towarzyszących jej książek, seriali, komiksów i gier, swobodne kształtowanie dalszych losów uniwersum Gwiezdnych Wojen. Star Wars: Uprising jest właśnie pierwszą grą stanowiącą element tego "nowego kanonu". Jej fabuła rozgrywa się pomiędzy szóstym a siódmym epizodem gwiezdnej sagi i opowiada o dalszych losach konfliktu pomiędzy Imperium a rebeliantami, co dla większości fanów będzie wystarczająco dobrym pretekstem do zapoznania się z tą produkcją. Sama gra stanowi dość typowy przykład mobilnego Hack'N'Slash'a - solidnie wykonany ale nie wyróżniający się niczym szczególnym na tle innych reprezentantów gatunku (pomijając oczywiście gwiezdnowojenną otoczkę).

Pobierz Star Wars Uprising

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w sierpniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.