Apple ogłosiło dzisiaj datę premiery nowego systemu operacyjnego dla komputerów Mac. OS X El Capitan zostanie udostępniony już jutro, 30 września i tak, jak w przypadku kilku poprzednich wersji, będzie można pobrać go za darmo.

Warto przypomnieć, że Apple zdradziło datę premiery nowego systemu już podczas ostatniej prezentacji. Wyświetlony wtedy na ekranie jeden ze rzutów ekranu przedstawiał program Mail w iOS 9 z otwartą wiadomością dotyczącą właśnie premiery nowego systemu operacyjnego dla komputerów Macintosh.

OS X El Capitan przynosi przede wszystkim usprawnienia w działaniu samego systemu operacyjnego, jak i interfejsu - między innymi usprawniony Mission Control, Spotlight czy dzielenie trybu pełnoekranowego pomiędzy dwie aplikacje (podobnie, jak ma to miejsce w iOS 9 na iPadzie Air 2 i mini 4). W Safari pojawiła się funkcja przypinania wybranych kart czy możliwość szybkiego wyciszenia multimediów na otwartych stronach internetowych. Aplikacja Notatki - podobnie jak w iOS - zyskała m.in. funkcję rysowania.

Wspomnieć też wypada, że OS X El Capitan zainstalować będzie można na tych samych komputerach, na których działały poprzednie wersje tego systemu - OS X Yosemite czy OS X Mavericks.

Najważniejsze nowości w OS X El Capitan omówił jakiś czas temu Jacek Zięba:

Zapraszamy do dyskusji o nowym systemie na nasze forum