Zgodnie z oczekiwaniami Apple zaprezentowało właśnie nowe modele iPhone'ów - 6s i 6s Plus. Są one dostępne teraz także nie tyko w kolorze srebrnym, gwiezdnej szarości, złotym, ale i różowo złotym.

Nowe modele wyposażone zostały w ekran z technologią 3D Touch, chroniony wzmocnią szybą Ion-x, znaną z zegarków Apple Watch Sport. Zgodnie z zapowiedziami obudowa wykonana jest z mocniejszego stopu aluminium - serii 7000.

iPhone 6s

Technologia 3D Touch wspierana przez iOS 9 pozwala na zupełnie nowe sposoby interakcji nie tylko z systemem, ale i z zainstalowanymi na urządzeniu aplikacjami. W zależności od stopnia nacisku np. na ikonę wybranego programu iPhone wyświetli menu kontekstowe pozwalające na szybkie przejście do określonego widoku. Działanie 3D Touch przypomina trochę prawy klik myszą na tradycyjnym komputerze, w tym jednak przypadku mowa o różnych menu kontekstowych dostępnych przy różnym stopniu nacisku palca na ekran. Dodatkowo ekran nowego iPhone'a wyposażony został w silnik taptyczny, dzięki czemu będzie on reagował wibracjami na dotyk.

iPhone 6s

Nowe iPhone'y wyposażone zostały w 64-bitowy procesor A9 o nowej architekturze tranzystorów. Jest on o 70% szybszy od układu A8, jaki znajduje się w iPhone'ach 6 i 6 Plus i w jaki wyposażone będzie nowe Apple TV. Z kolei układ graficzny ma być 90% szybszy - Phil Schiller kolejny raz użył tutaj porównania do konsoli gier. W iPhone'ach 6s i 6s Plus znalazł się także koprocesor ruchu M9. Będzie on zawsze aktywny, celem jeszcze dokładniejszego zbierania informacji o aktywności użytkownika.

iPhone 6s

Urządzenia zostały wyposażone także w czytnik linii papilarnych Touch ID drugiej generacji, o poprawionym działaniu.

Jedną z ważniejszych nowości w nowych iPhone'ach jest w kamerę z matrycą o rozdzielczości 12 megapikseli, która pozwala na rejestrację wideo w rozdzielczości 4K. Jej obiektyw dalej wystaje z obudowy. Zwiększono też rozdzielczość matrycy przedniej kamery FaceTime do 5 megapikseli.

Interesująco wygląda zastosowanie technologii 3D Touch na zdjęciach. Aparat rejestruje nie tylko jedno zdjęcie, ale swego rodzaju animowany GIF. Przy przyciśnięciu ekranu na zdjęciu obiekty uruchamia się animacja. Funkcja ta nazwana została Live Photos.

Nowe iPhone'y wyposażono także w szybsze LTE i WiFI. Urządzenia dostępne są w wersjach o pojemności 16, 64, 128 GB.

Ceny iPhone'ów 6s i 6s Plus przedstawiają się następująco:

  • $649 / 739 € - iPhone 6s 16 GB
  • $749 / 849 € - iPhone 6s 64 GB
  • $849 / 959 € - iPhone 6s 128 GB

  • $749 / 849 € - iPhone 6s Plus 16 GB

  • $849 / 959 € - iPhone 6s Plus 64 GB

  • $949 / 1069 € - iPhone 6s Plus 128 GB

W USA Apple wprowadza iPhone Upgrade Program, w ramach którego za 32 dolary na miesiąc (w przypadku iPhone'a 6s 16 GB) użytkownik otrzyma co roku nowego iPhone'a bez sim-locka z ubezpieczeniem AppleCare+ i wybierze sobie operatora.

Nowe iPhone'y pojawią się w sprzedaży 25 września w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Korei Południowej w Japonii i Chinach.