Każdemu z nas zdarza się zapominać. Każdy z nas często szuka przedmiotów, których używamy wiele razy w ciągu dnia. Nie zgadzasz się? To przypomnij sobie ile razy w życiu szukałeś kluczy, portfela czy telefonu.

Na świetny pomysł, który pomoże nam odnaleźć zagubiony przedmiot wpadła grupa ludzi tworząc produkt o dźwięcznej nazwie — Chipolo. Jak zapowiadają twórcy owego urządzenia - Nothing Is Lost. Dostałem produkt do testów i muszę się z tym w stu procentach zgodzić.

Chipolo to małe kółeczko naszpikowane inteligentną elektroniką powiązane z naszym iPhonem lub innym smartfonem (produkt wspiera iOS, Android, Windows Phone). Działa w bardzo prosty sposób - nasze Chipolo łączy się z dedykowaną aplikacją w smartfonie poprzez Bluetooth (4.0) i dzięki wbudowanemu w nie miniaturowemu głośniczkowi, poprzez telefon możemy wywołać w nim alarm po którym w kilka chwil zlokalizujemy zagubiony przedmiot. Mimo małych rozmiarów, urządzenie emituje sygnał o mocy 90 dB co daje naprawdę dobry wynik i w pełni wystarcza by odnaleźć zgubę.

Ale... To nie wszystko!

Nie możesz znaleźć swojego telefonu? Chipolo pomoże! Wystarczy pomachać urządzeniem, a wbudowany sensor ruchu wyśle informacje do telefonu i wywoła w nim alarm. Naprawdę świetny pomysł.

Chipolo możesz przypiąć do kluczy, włożyć do portfela czy przypiąć do obroży swojego pupila, który lubi się schować. Ja osobiście noszę go przy kluczach, ponieważ jest to rzecz, której szukam najczęściej. Dodatkowym atutem produktu jest integracja wielu Chipolo z aplikacją. Możemy zatem kontrolować i wywoływać alarmy w kilku rzeczach. Dla przykładu - jedno umieszczamy przy kluczach, drugie w portfelu a trzecie u kota na obroży. Aplikacja jest tak skonstruowana, że możemy przypisać nazwy do konkretnych urządzeń - np. portfel, klucze, kot, dzięki czemu w prosty i szybki sposób lokalizujemy nasze zaginione rzeczy. Dzięki integracji z mapami możemy również wyśledzić gdzie jest nasze urządzenie oraz ustawić tzw. "ciche strefy" czyli miejsca gdzie Chipolo nie będzie nam przeszkadzać fałszywymi alarmami. Cały interfejs jest bardzo intuicyjny i zasługuje na pochwały.

Trochę o samym urządzeniu

Przede wszystkim jest bardzo estetyczne i wykonane z dobrej jakości plastiku. Dostępne w 9 kolorach (różowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy, czarny, biały).

W środku drzemie energooszczędny moduł Bluetooth 4.0 o którym już wspominałem, akcelerometr i nawet czujnik temperatury! Na jednej baterii (w zestawie dostajemy dwie) jak informują nas producenci urządzenie ma działać do 6 miesięcy.

Podsumowanie

Chipolo to naprawdę świetny gadżet. Przydatny i prosty w obsłudze. Dla mnie jak i ludzi, którzy są w ciągłym biegu jest bardzo pomocny i pozwala oszczędzić czas na kłopotliwe szukanie zaginionych rzeczy.

Cena: 24 Euro (za jedną sztukę) przy kupnie większej ilości dostępne są rabaty cenowe.

Strona producenta: www.chipolo.net