Aplikacja Paper to prosty lecz bardzo przyjemny w użyciu wirtualny szkicownik, któremu trzy lata temu udało się zdobyć zarówno tytuł aplikacji roku jak i nagrodę Apple Design Award. W chwili obecnej jest ona dostępna wyłącznie na tabletach firmy Apple, jednak wczoraj jej twórcy ogłosili oficjalnie, iż już niedługo doczekamy się także wersji na iPhone'y.

Decyzja o przeniesieniu wspomnianego programu na mniejsze ekrany wynika najprawdopodobniej z faktu, iż Paper został niedawno wzbogacony o Think Kit - całkiem ciekawy zestaw nowych funkcji ułatwiających nam rysowanie wszelkiej maści diagramów, tabel i wykresów. Zmiana ta sprawiła, iż Paper przestał być szkicownikiem skierowanym głównie do artystów (lub ludzi lubiących sobie od czasu do czasu pogryzmolić bez marnowania papieru) a stał się także ciekawym narzędziem dla osób, dla których odręczne rysowanie diagramów jest czymś o wiele wygodniejszym niż praca przy pomocy myszy i klawiatury. O ile ta pierwsza grupa użytkowników raczej nie skorzystałaby z Paper na smartfonach, gdyż ograniczałby ich zbyt mały ekran, o tyle w przypadku tej drugiej kategorii dostęp do szkicownika z poziomu telefonu, np. w celu wprowadzenia szybkich poprawek w diagramie czy notatce, wydaje się być czymś jak najbardziej pożądanym. Poniższe nagranie prezentuje możliwości Think Kit w wersji na iPada.

Niestety, twórcy aplikacji nie zdradzili jeszcze kiedy dokładnie możemy spodziewać się wersji na iPhone'a. Nie wiadomo też, czy telefony z logo nadgryzionego jabłka doczekają się swojej własnej wersji aplikacji, czy też ta dostępna obecnie na iPada zostanie przekształcona w wersję uniwersalną (tweet opublikowany niedawno przez jednego z deweloperów wskazuje jednak wyraźnie na tą drugą opcję). Aplikacja Paper w wersji na iPada dostępna jest do pobrania za darmo w internetowym sklepie App Store.