Technologia rozpoznawania twarzy do niedawna kojarzona była głównie z rozmaitymi systemami zabezpieczeń, jednak z czasem zaczęto wykorzystywać ją również w innych dziedzinach. Potencjał drzemiący w rozwiązaniach tego typu dostrzega również firma Apple, która przedstawiła niedawno kolejny pomysł na wykorzystanie ich w praktyce.

Jeden z ostatnich patentów przyznanych firmie z Cupertino przedstawia bowiem koncepcję automatycznego dzielenia się zdjęciami z uchwyconymi na nich osobami. Pomysł zakłada automatyczną analizę każdego zrobionego zdjęcia w poszukiwaniu twarzy pasujących do osób zapisanych np. w kontaktach lub innych aplikacjach (Apple nie wyklucza współpracy z serwisami społecznościowymi). W zależności od osobistych preferencji użytkownika system ten mógłby następnie automatycznie wysyłać zdjęcia do wszystkich rozpoznanych osób lub przedstawić wcześniej listę rozpoznanych kontaktów, pozwalającą na ewentualne dodanie lub usunięcie niektórych z nich.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że samo przyznanie patentu nie oznacza jeszcze, że zostanie on kiedykolwiek wykorzystany. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, iż firma Apple posiada już na swoim koncie kilka udanych przykładów praktycznego zastosowania technologii rozpoznawania twarzy, możliwość pojawienia się wspomnianej funkcji w kolejnych odsłonach systemu iOS wydaje się być całkiem prawdopodobna.

Źródło: AppleInsider