iOS i Android to obecnie dwa najpopularniejsze systemy operacyjne instalowane na smartfonach. Łącznie zajmują one ponad 50% rynku. Kilka miesięcy temu system Google'a wyprzedził iOS pod względem udziału w rynku. Dziś ta przewaga radykalnie wzrosła.

Badanie przeprowadzone w marcu br. przez firmę Nielsen Mobile Insights obrazuje popularność poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych. Dotyczy ono jedynie smartfonów, tablety oraz inne urządzenia nie zostały w nim uwzględnione. Android zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 37%. iOS znalazł się na drugiej pozycji z wynikiem 27%. Trzecim pod względem popularności systemem jest BlackBerry OS (22%). Na dalszych pozycjach znalazły się Windows Phone 7 (10%), WebOS (3%) i Symbian (2%).

W poprzednim badaniu przeprowadzonym przez firmę w październiku ubiegłego roku sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Pozycję lidera zajmował iOS z wynikiem 27,9%, BlackBerry OS był niewiele gorszy - 27,4%. Android miał wtedy 22,7% udziału w rynku. Do sukcesu systemu Google'a z pewnością przyczyniła się duża liczba urządzeń różnych producentów, na których jest instalowany. Ponadto Androida znajdziemy zarówno w smartfonach z wysokiej, jak i z najniższej półki, dzięki czemu jest on dostępny większej liczbie potencjalnych nabywców. Według innej analizy przewiduje się, że do 2015 roku Android zajmie prawie połowę rynku smartfonów, udział iOS spadnie natomiast do 15,7%.

Kolejna ankieta dotyczyła tego, jaki smartfon w najbliższym czasie zamierzają nabyć badane osoby. Wynik z marca br. wskazuje na wzrost zainteresowania systemem Google'a - 31,3% ankietowanych zagłosowało na niego. Jest to o 5,6% więcej niż w badaniu przeprowadzonym pod koniec 2010 roku. iOS zanotowało w tym samym czasie spadek z 32,7% do 30%.

Źródło: Cult of Mac