Krótko po pojawieniu się deweloperskich, czwartych już wersji testowych iOS 9 i El Capitan Apple udostępniło zwykłym użytkownikom zarejestrowanym w publicznych testach beta kolejne, drugie już wersje tych systemów.

Wersje beta udostępnione wczoraj w ramach publicznych testów są identyczne z tymi, które otrzymali wcześniej deweloperzy. I tak w drugiej publicznej becie iOS 9 wróciła funkcja "Kolekcja Domowa", przywrócono też możliwość robienia zdjęć za pomocą przycisków regulacji natężenia dźwięku w iPhonie, iPadzie i iPodzie touch.

Przypomnijmy, że OS X El Capitan przynosi kilka nowości w obszarze interfejsu użytkownika. Są to m.in. nowy krój liter San Francisco i funkcja dzielenia trybu pełnoekranowego pomiędzy dwie aplikacje. Większość zmian dotyczy wydajności pracy tego systemu operacyjnego. W przypadku iOS 9 najwięcej istotnych poprawek interfejsu widocznych jest na iPadzie. Na najnowszym iPadzie Air 2 dostępny jest tryb dzielenia ekranu pomiędzy dwiema aplikacjami. Na starszych modelach działają także funkcje szybkiego przywoływania drugiego programu w formie wysuwanego z boku ekranu panelu (w tym wypadku jednak pracować można tylko w jednej aplikacji) oraz tzw. PIP (Picture in Picture), pozwalajaca na wyświetlanie filmów w oknie umieszczonym w dowolnym miejscu ekranu nad innym programem lub ikonami aplikacji widoku początkowego. W iOS 9 przebudowano także interfejs Siri oraz wyszukiwarki systemowej Spotlight i podobnie jak w El Capitan zmieniono krój liter na San Francisco.

W publicznych testach beta nowych systemów wziąć może udział każdy użytkownik komputerów Mac i iOS. Wystarczy zarejestrować się na poświęconej tymże testom stronie.

Warto zaznaczyć, że publiczne testy beta nie obejmują WatchOS 2 - nowej wersji systemu zegarka Apple Watch.