Stali czytelnicy wiedzą, że wiele lat temu, jeszcze na mackozer.pl, wieszałem psy na stworzonej na zamówienie Urzędu Miasta Łodzi aplikacji Łódź Insider. Była to i niestety wciąż jest aplikacja dla nikogo - ani dla turystów, ani dla mieszkańców - swoisty barejowski "Miś", który miał pokazywać niedowiarkom naszej Pani Prezydent, możliwości jej urzędników. Kilka tygodni temu Łódź, a właściwie jej część - miasto w mieście, jakim jest Manufaktura - doczekała się swojej dedykowanej aplikacji.

Dla niezaznajomionych z moim miastem informuję, że Manufaktura to dawny kompleks zakładów Izraela Poznańskiego, pierwotnie otoczony murem, z uliczkami ze swoimi nazwami itp. Obecnie wielu kojarzy Manufakturę przede wszystkim z centrum handlowym, co moim zdaniem jest bardzo krzywdzącym uproszczeniem. Centrum handlowe to nowy budynek zamykający tylko z jednej strony ogromny rynek pełen restauracji, knajp, otoczony zabytkową zabudową fabryczną z czerwonej cegły, w której miejsce znalazły kino, muzeum fabryki, eksperymentarium, ścianka wspinaczkowa, Teatr Mały, Muzeum Sztuki Nowoczesnej MS2 i hotel.

Miejsce to przypomina rynki staromiejskie w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy w Warszawie. Wiosną i latem miejsce to tętni życiem (obecnie spora jego część zajęta jest przez sztuczną plażę z boiskami do siatkówki, leżakami itp.). Dobrze więc, że jako swego rodzaju miasto w mieście Manufaktura doczekała się swojej aplikacji dla iPhone'a (i smartfonów z Androidem).

Co dobrego

Kilka tygodni temu miałem okazję być na konferencji prasowej z okazji jej wydania. Od tego czasu, przy okazji każdej wizyty w Manufakturze testowałem intensywnie ten program. Ma on kilka istotnych zalet, ale i kilka poważnych wad.

aplikacja Manufaktura

Aplikacja Manufaktura obejmuje oczywiście cały kompleks, włącznie z centrum handlowym. Dlatego znajdziemy w niej zarówno informacje o nadchodzących wydarzeniach, jakie będą miały miejsce na rynku, w muzeach czy teatrze, jak i informacje o promocjach i wyprzedażach w znajdujących się w centrum handlowym sklepach. Muszę przyznać, że zarówno jedno, jak i drugie się przydaje. Wiem, np. o bluesowych koncertach zaplanowanych na lato, jakie odbędą się na rynku Manufaktury, parkującym tam w każdy wtorek i sobotę Krwiobusie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, ale i o kilku interesujących mnie promocjach.

aplikacja Manufaktura

W Aplikacji znalazł się oczywiście kompletny wykaz wszystkich sklepów, punktów usługowych, barów, restauracji, fast foodów oraz wspomnianych już muzeów itp. Każdy z nich można zlokalizować na planie.

Największą dla mnie zaletą tego programu jest uaktualniana na bieżąco informacja o miejscach parkingowych. Wystarczy wybrać punkt w menu "Zaparkuj" by zobaczyć wszystkie parkingi. Po stuknięciu w wybranych z nich pojawi się dymek z informacją o ilości wolnych miejsc parkingowych.

aplikacja Manufaktura

Dodatkowo możemy także oznaczyć miejsce, w którym zaparkowaliśmy celem łatwiejszej lokalizacji naszego samochodu, kiedy trzeba będzie wracać do domu.

W aplikacji znalazł się także dział poświęcony historii fabryki Izraela Poznańskiego, z podziałem na poszczególne budynki. Program umożliwia ich lokalizację za pomocą wbudowanego aparatu (rzeczywistość rozszerzona).

Są także informacje o godzinach otwarcia, dostępności całego kompleksu dla osób niepełnosprawnych, WiFi, wypożyczalni samochodów, stojakach rowerowych, placach zabaw, a nawet szatni.

Program ma przyjemny interfejs utrzymany w kolorach czerwonym, pomarańczowym, niebieskim i białym (tło). Generalnie szata graficzna wygląda bardzo ładnie i sprawia, że z aplikacji korzysta się przyjemnie.

aplikacja Manufaktura

Co wymaga poprawy

Niestety przyczepię się do zastosowanego kroju liter i do pewnej niekonsekwencji w tym temacie. W części tekstów, dotyczących nadchodzących wydarzeń, opisów miejsc wykorzystano krój Times New Roman lub podobny, który zdecydowanie nie sprawdza się na ekranie smartfona. Litery są małe i nieczytelne. Z powodzeniem mogłyby być one większe i o innym, bezszeryfowym kroju. Gdzieniegdzie faktycznie wykorzystano inny, zdecydowanie bardziej czytelny krój, choć brak konsekwencji wskazuje raczej na przypadkowość doboru niż świadome działanie.

Kiedy zwróciłem na to uwagę podczas konferencji prasowej powiedziano mi, że będzie to szybko poprawione. Minęło kilka tygodni i nic się nie zmieniło.

aplikacja Manufaktura

Przyczepię się też do planów całego kompleksu. Manufaktura w rzucie z góry ma zdecydowanie podłużny kształt, to samo tyczy się poszczególnych budynków (wyjątek stanowią stojące na samym rynku dwa zabytkowe budynki), w tym przede wszystkim chyba centrum handlowego. Dziwi mnie więc, że poszczególne plany prezentowane są w poprzek ekranu, a jego większa część pozostaje niewykorzystana. Gdyby były umieszczone pionowo przeglądałoby się je zdecydowanie wygodniej. Tutaj także twórcy programu wykazali się pewną niekonsekwencją - plan z parkingami, zawierający w sobie także plan całej manufaktury, umieszczono w programie pionowo - tak, jak należy.

Gdzie te beacony?

Na koniec przyczepię się do tego czego w aplikacji nie ma, a co miało być, choć sprowadzanie tego do samego programu jest trochę dla niego krzywdzące. Na konferencji prasowej wiele uwagi poświęcono sprawie beaconów. Manufaktura ma być największym tego typu wdrożeniem w Polsce. W centrum handlowym miało znaleźć się ich około 200. Użytkownik na aplikację Manufaktura otrzymywać miał około 5 powiadomień dziennie wywoływanych przez beacony (one same nie wysyłają treści, to raczej takie radiolatarnie), a cały system miał się uczyć preferencji użytkownika, tak by otrzymywał powiadomienia z miejsc czy sklepów, które faktycznie go interesują.

Bywam w Manufakturze kilka razy w tygodniu, i przy każdej mojej wizycie chodziłem po centrum handlowym w poszukiwaniu beaconów, po to tylko by otrzymać choćby jeden komunikat o promocji ze sklepu, który właśnie mijam, czy do którego wszedłem. Niestety na razie aplikacja Manufaktura w tym względzie pozostaje niema. Nie wiem tylko czy błąd tkwi po stronie programu czy może planowane wdrożenie beaconów zostało odsunięte w czasie lub nie idzie zgodnie z planem.

aplikacja Manufaktura

Odwiedzającym Manufakturę aplikacja z pewnością się przyda. Choćby po to, by wiedzieć co dzieje się na rynku, jakie promocje przygotowali handlowcy oraz gdzie zaparkować. Zmiany jednak są konieczne po to, by program oferował to, co zapowiadano na konferencji prasowej i by oferował jeszcze więcej niż obecnie.

Manufaktura dla iPhone'a w App Store za darmo:

Manufaktura - Pobierz z App Store

iDream reklama