Największą bolączką współczesnych urządzeń mobilnych, niezależnie od ich producenta, jest krótki czas pracy na baterii. Dotyczy to także produktów firmy Apple.

Co prawda, w ostatnich iPhone'ach zainstalowano ogniwa o większej pojemności, a w nowym systemie znajdą się funkcje dodatkowo wydłużające czas pracy, to jednak każda bateria posiada określony cykl ładowań. Po jego przekroczeniu użytkownicy zmuszeni są do częstszego poszukiwania gniazdka w celu kolejnego naładowania urządzenia. Na stronie wsparcia produktów Apple można przeczytać:

Każda bateria przeznaczona do wielokrotnego ładowania ma ograniczoną żywotność i po pewnym czasie trzeba będzie ją naprawić lub poddać recyklingowi. Żywotność konkretnej baterii zależeć będzie od sposobu użytkowania urządzenia oraz wybranych ustawień.

W przypadku iPhone'ów ich baterie zostały tak zaprojektowane, by zachowywać oryginalną pojemność przez 500 cykli pełnego ładowania. Nie oznacza to, iż po tym okresie urządzenia nie są zdatne do dalszego użytkowania, jednak pojemność ich baterii zachowuje tylko 80% pierwotnej wartości. Podobnie wygląda to w kwestii baterii iPadów i iPodów, w przypadku których liczba pełnych cykli ładowań wynosi odpowiednio 1000 i 400 razy. I choć cykl wymiany urządzeń to zwykle dwa lata to gwarancja obejmująca także wymianę wadliwej baterii trwała jedynie rok, a to właśnie w tym okresie użytkownicy iPhone’ów są zwykle w stanie osiągnąć wspominane 500 cykli. Od wczoraj jednak mogą odzyskać stracone „procenty”. Wymiana baterii możliwa będzie w w ciągu dwóch lat od kupna nowego urządzenia.

Taką możliwość otrzymali klienci, którzy zdecydowali się na wykupienie gwarancji AppleCare+, a której warunki zostały zmienione przez Apple na ich korzyść. Obecnie zarówno ich iPhone'y, ale także iPady, odtwarzacze iPod i zegarki Apple Watch, w których bateria w czasie objętym tą rozszerzoną gwarancją straci oryginalną pojemność o 20 lub więcej procent, będą kwalifikować się do darmowej naprawy lub wymiany tego elementu.

Do tej pory w ramach AppleCare+ dozwolone były naprawy związane z wymianą baterii, gdy jej pojemność spadła do 50% pierwotnej wartości.

Domyślnie, wszystkie urządzenia firmy Apple obejmuje rok gwarancji. Wykupienie dodatkowej przedłuży ten okres do dwóch lat. Wyjątkiem jest Apple Watch Edition, który posiada dwa lata gwarancji z możliwością przedłużenia do trzech dzięki wykupieniiu AppleCare+, co w samych Stanach Zjednoczonych Kosztuje 1500 dolarów.

W przypadku pozostałych urządzeń, koszty AppleCare+ są niższe: 49 dolarów za Apple Watch sport, 59 dolarów dla urządzeń iPod Touch, 69 dolarów dla Apple Watcha ze stalową kopertą i 99 dolarów w przypadku iPhone'a i iPada. Możliwość jej wykupienia dotyczy osób kupujących nowe lub posiadających nieuszkodzone maksymalnie półroczne urządzenie.

Źródło: AppleInsider, Apple