Zmiany dotyczące najnowszej wersji Xcode były dla wielu osób najważniejszym elementem poniedziałkowej konferencji Apple. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mogą mieć dość nieoczekiwane skutki uboczne.

Xcode 7 może okazać się bowiem łatwą i wygodną furtką do instalowania aplikacji, które nie zostały dopuszczone do sprzedaży w sklepie App Store. Wszystko za sprawą zmian w dostępie do funkcji testowania programów bezpośrednio na iUrządzeniach. Do tej pory mogły z niej korzystać jedynie osoby posiadające płatne konto deweloperskie. Xcode 7 zniesie ten wymóg, pozwalając każdej chętnej osobie testować stworzone przez siebie aplikacje na własnych urządzeniach.

W teorii ruch ten miał za zadanie zachęcić większe grono programistów do rozpoczęcia nauki pisania programów na iOS. W praktyce może się jednak okazać, że na nowych zasadach skorzystają również osoby chcące instalować na swoich tabletach i smartfonach open source'owe aplikacje spoza sklepu App Store, rozpowszechniane przez twórców w sieci pod postacią kodu źródłowego. Swobodny dostęp do funkcji testowania aplikacji na dowolnym urządzeniu sprawi bowiem, że proces instalowania programów tego typu stanie się o wiele łatwiejszy niż dotychczas, co może znacznie zwiększyć ich popularność wśród użytkowników. W sieci pojawił się już nawet pierwszy poradnik pokazujący cały proces na przykładzie aplikacji GBA4iOS (emulatora przenośnych konsol firmy Nintendo) oraz Xcode 7 Beta.

Oczywiście nie można wykluczyć tego, iż Apple zdąży zamknąć tą furtkę jeszcze przed premierą ostatecznej wersji Xcode 7. Więcej informacji na temat zmian i usprawnień wprowadzonych w najnowszym wcieleniu wspomnianego narzędzia znajdziecie tutaj.

Źródło: PocketGamer