Jedną z dłuższych prezentacji podczas zakończonego właśnie keynote była ta, poświęcona nowym funkcjom systemu dla zegarka Apple - watchOS 2. Czekają na nie zarówno użytkownicy, jak i deweloperzy.

W watchOS 2 pojawi się m.in. możliwość wyboru jako tła tarczy zegarka zdjęcia z albumu dostępnego w Apple Watch. W tym celu można będzie wykorzystać też udostępniane przez firmę krótkie filmy poklatkowe. Na samej tarczy wyświetlane będą mogły być także informacje pochodzące z aplikacji firm trzecich. Pojawi się też funkcja Time Travel, pozwalająca na szybkie podejrzenie nadchodzących, jak i przeszłych wydarzeń, prognozy pogody czy tego, jakie warunki panowały w przeszłości. Zakres tej funkcji obejmuje 72 godziny w każdą ze stron.

Apple Watch z watchOS 2 podczas ładowania i ułożeniu go na boku przełączy się w tryb zegarka nocnego. W takim ustawieniu przycisk boczny, który znajdzie się na górze, służyć będzie do wyłączania budzika, z kolei koronka pozwoli na aktywację trybu drzemki.

alt text

Wśród nowości, jakie przynosi watchOS 2 wspomnieć wypada także o możliwości prezentowania danych z aplikacji fitness zainstalowanych na zegarku przez użytkownika w postaci charakterystycznych pierścieni aktywności. Aplikacja ćwiczenia pozwoli na dzielenie się za pośrednictwem Twittera, Facebooka czy Wiadomości informacjami o osiąganych przez niego wynikach treningów.

Apple Watch z watchOS 2 zyska także możliwość sterowania urządzeniami automatyki domowej w ramach platformy HomeKit. Z kolei deweloperzy z pewnością ucieszą się z możliwości dostępu w watchOS 2 do wielu funkcji sprzętowych zegarka Apple.

Beta watchOS 2 dostępna jest dla deweloperów już od dzisiaj. Finalna wersja trafi na zegarki Apple Watch zwykłych użytkowników dopiero jesienią.