Podczas keynote otwierającego konferencję WWDC Craig Federighi z Apple zaprezentował także specjalne funkcje iOS 9 przygotowane z myślą o iPadzie. Na wiele z nich użytkownicy czekali lata.

iOS 9 dla iPada zyskał m.in. nowy wygląd przełączania pomiędzy otwartymi aplikacjami. Przypomina on teraz widok Cover Flow znany ze starszych wersji iTunes i starszych wersji iOS.

alt text

Nowe funkcje zyskała także klawiatura, która może teraz działać jak gładzik, pozwalając na wygodne sterowanie kursorem w edytorze tekstu. Użytkownik może definiować teraz także skróty klawiszowe, które działać będą także z zewnętrzną klawiaturą Bluetooth podłączoną do iPada.

alt text

Najważniejszą chyba nowością w iOS 9 na iPadzie, o której plotki krążyły już od ponad roku jest możliwość uruchomienia jednocześnie na ekranie dwóch aplikacji.

To, czym mogli cieszyć się użytkownicy tabletów z Androidem, teraz dostępne jest także dla użytkowników iPadów Air 2. Tylko te urządzenia mogą zdaniem Apple sprostać wymaganiom nowej funkcji.

Pojawiła się też funkcja "picture in picture" pozwalająca np. na wyciągnięcie na wierzch odtwarzacza multimediów, np. z filmem i przesunięcie go w dowolny fragment ekranu.

alt text

Beta iOS 9 dostępna jest dla deweloperów od dzisiaj. Zwykli użytkownicy już w lipcu będą mogli wziąć udział w publicznych testach beta.