HBO Now z dumą zostało zaprezentowane przez Tima Cooka na ostatniej konferencji Apple. Nowa usługa wystartowała wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, ale być może niedługo trafi do szerszego grona odbiorców.

Apple cały czas pracuje nad swoją nową telewizyjną usługą subskrypcyjną. Pierwsze dotyczące jej szczegóły powinniśmy poznać już za miesiąc podczas konferencji WWDC. Prawdopodobnie będzie to kolejne rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla Amerykanów.

Ci od początku kwietnia cieszą się usługą HBO Now. Było o niej głośno jeszcze przed startem. Wszystko dlatego, że do korzystania z niej nie potrzeba podpisywać umowy z operatorem telewizyjnym, czy dostawcą Internetu. Płacimy przez swoje Apple ID 14,99 dolarów miesięcznie i możemy się rozstać z operatorem w każdej chwili. Dla wielu osób to okazja, aby zyskać legalny dostęp do popularnych seriali jak „Gra o Tron”, czy „Dolina Krzemowa” w dniu ich premiery.

alt text

Czy ta oferta jest atrakcyjna? W warunkach amerykańskich jak najbardziej. Choć dostęp do pakietu HBO z HBO GO w wielu kablówkach jest nawet o połowę tańszy. W naszych realiach to żadna atrakcja. Ponieważ do korzystania z HBO Now musimy naruszyć regulamin, skorzystać z VPN i posiadać konto w amerykańskim iTunes z podpiętymi płatnościami. Sporo roboty, a dostajemy część treści HBO w dodatku bez polskich napisów, czy lektora.

W Polsce mamy HBO Go z aplikacją na iOS, Smart TV, system Android oraz przeglądarki. Niestety jest jeden problem - aby skorzystać z niej musimy sięgnąć po ofertę któregoś z operatorów. Wiąże się to z koniecznością posiadania telewizji, dekodera i długoletniej umowy. W dodatku do tej pory te oferty były dość drogie.

Teraz się to częściowo zmienia za sprawą Cyfrowego Polsatu. Nadal co prawda musimy podpisać umowę na 24 miesiące, ale za 74 kanały w tym 8 w HD oraz 3 kanały HD HBO i dostęp do HBO Go zapłacimy 39,90 zł. To mniej niż w przypadku HBO Now w Stanach Zjednoczonych. Z HBO Go możemy korzystać na 5 urządzeniach, natomiast co zrobimy z dekoderem i telewizją to już inna kwestia, możemy dać je rodzicom, teściom, czy zostawić sobie i potraktować jako bonus do HBO.

Oczywiście najlepiej jakby HBO Go było dostępne jako niezależna usługa za 20 złotych miesięcznie. Tak się jednak nie stanie w najbliższej przyszłości, co wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele HBO.

O nowej ofercie Cyfrowego Polsatu wspominam, ponieważ w porównaniu do konkurencji wypada naprawdę dobrze. A ponadto warto odczarować mit HBO Now promowanego obecnie przez Apple.