Na wielu stronach internetowych pojawiła się informacja, jakoby Apple blokowało programy, które współpracują z Pebble. Całą sprawę nagłośnił jeden z deweloperów na forum wspomnianego wyżej zegarka, a pod jego postem pojawiły się opisy kilku podobnych sytuacji. Czy firma z Cupertino eliminuje konkurencyjne rozwiązania, czy też po prostu piętnuje łamanie regulaminu?

Sytuacja zbiegła się w czasie z wczorajszym uruchomieniem sklepu z aplikacjami dla Apple Watch, co może wskazywać na zaostrzenie regulaminu dla konkurencyjnych w stosunku do tego produktu rozwiązań. Powodem odrzucenia aktualizacji było umieszczenie w metadanych lub opisie programu nazwy Pebble, a nie sam fakt wspierania innego niż Apple Watch zegarka.

Choć przez ostatnie dwa lata Apple tolerowała tego typu praktyki wśród aplikacji w App Store, tak premiera smartwatcha firmy z Cupertino prawdopodobnie zmieniła ten stan rzeczy. Wszystko więc wskazuje na to, że deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje dla konkurencyjnych rozwiązań, jednakże muszą wystrzegać się umieszczania ich nazw na zrzutach ekranowych, w metadanych oraz opisach programów.

Aktualizacja: Zarówno Pebble jak i Apple wydały oświadczenie w opisanej wyżej sprawie. Odrzucenie aplikacji należy potraktować jako błąd ze strony firmy z Cupertino. Wzmianka o Pebble może być nadal widoczna w metadanych, opisach programów oraz zamieszczonych w App Store zrzutach ekranowych. Warto jednak pamiętać, że wspomniany punkt regulaminu teoretycznie nadal obowiązuje i daje Apple narzędzia do tego typu praktyk w przyszłości.

Źródło: Pebble, Wired, Reddit