Toy Story, Auta, Gdzie jest Nemo? - to genialne animacje studia PIXAR. Teraz każdy, może spróbować własnych sił ponieważ firma kupiona niegdyś przez Steve’a Jobsa udostępniła za darmo swoje główne narzędzie.

PIXAR powstał jako część wytwórni filmowej LucasFilm, a w 1986 roku dział ten został wykupiony przez Steve’a Jobsa. Tak powstał Pixar Animation Studios, które dziś należy do The Walt Disney Company.

alt text

Teraz PIXAR udostępnia za darmo swoje oprogramowanie służące do tworzenia animacji. RenderMan można wykorzystywać w celach nie-komercyjnych. Otrzymujemy za to pełną funkcjonalność tego narzędzia, bez żadnych ograniczeń. Natomiast licencja na wykorzystanie w celach zarobkowych wynosi 500 dolarów.

RenderMan służy w tej chwili studiu Pixar do realizacji filmu „Gdzie jest Dory?”, który premierę będzie miał latem przyszłego roku. Oprogramowanie działa zarówno na OS X od wersji 10.7, jak i Windows 7 oraz systemach Linux.

Udostępnienie za darmo tego programu, to świetna okazja dla amatorów animacji aby móc poznać narzędzie profesjonalistów i zacząć tworzyć własne projekty. Na stronach programu wszyscy zainteresowani znajdą też pełną dokumentację, filmy instruktażowe oraz całą społeczność zajmującą się tworzeniem w RenderMan.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę programu.