Jeżeli przy intensywnym dniu z korzystania z waszych urządzeń typu tablet/smartfon nie jesteście pewni czy starczy Wam energii, a chcecie mieć pod ręka dodatkowe źródło to zapewne zainteresujecie się przenośnymi power bankami.

Jakiś czas temu otrzymałem do testów akumulator renomowanej firmy GP. Jest to model GL301. PowerBank ten ma dwa wyjścia do ładownia jednego lub dwóch urządzeń w tym samym czasie, począwszy od smartfonów, odtwarzaczy MP3, gier, aż po tablety. Dzięki pojemności równej 10400 mAh, może aż dwukrotnie naładować niemal każdy tablet. Prąd wyjściowy dla gniazd USB wynosi 2100mA i 1000mA. Oznaczone jest to na dolnej części urządzenia rysunkiem tabletu dla 2100mA i smartfona dla 1000mA.

alt text

Wymiary PowerBanka to 111x77x24mm, a waga 260g. Dość sporo, ale podyktowane jest to użyciem odpowiedniego akumulatora, tak aby zachowana była odpowiednia pojemność. Obudowa wykonana jest z polerowanego czarnego lub białego tworzywa, (tylko w tych dwóch kolorach występuje ten akumulator) w związku z tym bardzo łatwo można ją porysować nie wspominając już o śladach palców na niej przez co traci na estetyczności. Według mnie przydałby się futerał np. skórzana lub materiałowa wsuwka.

alt text

Po naładowaniu do pełna akumulator bez problemu potrafił naładować dwukrotnie mojego iPada Air i jeszcze pozostawało w nim trochę mocy. PowerBank był też w stanie naładować ponad czterokrotnie mojego iPhone'a 5s. Zarówno czas ładowania mojego iPada jak i iPhone'a nie różnił się od czasu w jakim się ładują te urządzenia poprzez fabryczne ładowarki. Sam czas ładowania PowerBanka jest dość długi bo wynosi około 11,5h. Podyktowane jest to dość niskim prądem wejściowym, który wynosi 1000mA. Urządzenie wyposażone jest również w cztery diody sygnalizacyjne, dzięki którym wiemy ile energii jest w nim zgromadzone. Wskaźnik naładowania aktywowany jest przyciskiem znajdującym się nad diodami, którego przyciśniecie rozpoczyna także ładowanie podłączonego urządzenia.

alt text

W zestawie producent dołącza kabel micro USB. Cena akumulatorka kształtuje się w przedziale 150-190zl, w zależności od sklepu. Jest to średniej wielkości koszt, a ze względu na jego wydajność mogę go śmiało polecić.