Vemedio to studio znane chyba przede wszystkim z jednych z najlepszych moim zdaniem aplikacji do odbioru podcastów dla Mac i iOS, Instacast. Pracują jednak także nad innym internetowym odbiornikiem - Snowflake dla Mac.

Big 74ed9862 ed85 4034 831c 7e285d0288af

Internet dla stacji radiowych to tylko kolejne medium, za pomocą którego mogą nadawać. To niemal kolejna częstotliwość, na którą nie potrzeba jednak koncesji. Nic zatem dziwnego, że w sieci znaleźć można masę różnego rodzaju rozgłośni "radia internetowego", często lepszych od tych nadających na falach radiowych. To, czego ja tam szukam to stacji tematycznych, nadających np muzykę filmową, rocka progresywnego czy metal. Z drugiej strony tradycyjnego radia słucham już tylko w samochodzie. W domu i w biurze przez internet słucham też stacji nadających w tradycyjny sposób. Nie muszę brać ze sobą radioodbiornika, a i jakość sygnału nadawanego przez sieć jest lepsza.

Nie lubię jednak wchodzić na strony internetowe rozgłośni i słuchać ich za pośrednictwem przeglądarki. Stąd zwykle testuję różnego rodzaju programy, będące tego typu internetowymi odbiornikami radiowymi. Takim programem jest właśnie wspomniany Snowflake dostępny obecnie w ramach otwartych testów beta.

alt text

Snowflake ma prosty i nowoczesny interfejs, który jednocześnie czerpie gdzieś z klasyki - MacAmpa i WinAmpa. Na samej górze mamy więc panel odtwarzania, z paskiem postępu, nazwą odbieranej stacji, nazwą wykonawcy, tytułem utworu, okładką albumu oraz informacją o jakości danego utworu (np. MP3 128 kbps).

Poniżej standardowo znajdziemy listę ulubionych stacji lub odtworzonych utworów. W tym drugim przypadku przy każdym z nich znajdziemy ikony z linkami do iTunes i Amazonu.

alt text

Aby dodać nową stację wystarczy kliknąć w ikonę "+" znajdującą się w lewym dolnym rogu. Mamy możliwość wyszukiwania zarówno po gatunkach i rodzajach, jak i wpisując nazwę stacji (np. Tok FM).

alt text

Możemy także wyświetlić panel z equalizerem (aplikacja oferuje pewną liczbę gotowych ustawień, czyli tzw. presetów), jak i panel pozwalający sterować źródłami dźwięku. Aplikacja wykrywa zarówno urządzenia podłączone do naszego komputera (np monitor), jak i te działające np. za pośrednictwem AirPlay. Na obecną chwilę - w fazie publicznych testów beta - equalizer, jak i zarządzanie źródłami dźwięku dostępne są za darmo. Docelowo będzie można z nich korzystać po wykupieniu pełnej licencji (9,99 dolarów USA).

alt text

Snowflake wspiera także systemowe powiadomienia, informując nas za ich pośrednictwem o kolejnym odtwarzanym utworze.

alt text

Snowflake pobierzecie ze strony Vemedio.