Pierwszym produktem IK Multimedia jaki zobaczyłem był przedwzmacniacz gitarowy do iPhone… zapragnąłem go! Niestety do szczęścia brakowało mi gitary i umiejętności gry na niej…

Moja zazdrość potęgowała się gdy na koncertach widziałem profesjonalnych muzyków podpinających swoje instrumenty za pomocą adapterów iRig do iPhonów lub iPadów. Niestety nieumiejętność gry na gitarze (i innych instrumentach) mam wrodzoną i nie daje się jej pokonać (choć kilka razy próbowałem).

Nie tylko adaptery gitarowe…

Na szczęście niedawno zauważyłem polski profil iRig na Twitterze. Na szczęście, bo bym przegapił, że osprzęt muzyczny robiony przez IK Multimedia to nie tylko przedwzmacniacze gitarowe ale również np. mikrofony! I właśnie od mikrofonów zacząłem moją własną przygodę z produktami marki iRig.

Mikrofony iRig (po prawej zapowiadane modele)Mikrofony iRig (po prawej zapowiadane modele)

Mikrofony… dużo mikrofonów!

IK Multimedia ma już w ofercie szeroką gamę mikrofonów mogących zaspokoić potrzeby amatorów i profesjonalistów, którą ciągle wzbogaca.

iRig Mic Voice to świetny i tani analogowy mikrofon na początek. Dzieciom i młodzieży pozwala na oswojenie się ze śpiewem do prawdziwego mikrofonu, a nie kija od szczotki. Jego jakość jest całkowicie zadowalająca do amatorskich nagrań głównie wokalnych oraz zabaw z dźwiękiem (dzięki oprogramowaniu IK Multimedia EZ Voice).

iRig Mic zajmiemy się szerzej w tym wpisie, a iRig Mic HD w kolejnym z tej serii.

iRig Mic Cast jest idealnym rozszerzeniem naszego iUrządzenia jeżeli lubimy w domu lub w terenie (dwa poziomy czułości) w prosty sposób nagrywać podcasty, notatki czy dźwięk do wideo znacznie lepszej jakości niż za pomocą mikrofonu wbudowanego.

iRig Mic Field który niebawem będzie dostępny, jest cyfrowym mikrofonem stereo dla iPhone i iPad'a. Jakość do 24 bit i 48 kHz idealnie nadaje się do „nakręcenia” wideo z koncertu lub występu oraz wszędzie gdzie przyda się dźwięk stereo wysokiej jakości rejestrowany przez nasze iUstrojstwo.

iRig Mic

iRig Mic

To pierwszy mikrofon IK Multimedia z jakim miałem do czynienia. iRig Mic jest przeznaczony dla iUrządzeń (iPhone, iPad, iPod Touch) ale działa również z nowszymi komputerami Apple i niektórymi „smart”fonami obarczonymi Androidem (tu znajdziesz informację jak sprawdzić zgodność). Jest to pojemnościowym mikrofon analogowy o trzech poziomach czułości, podłączony do gniazda słuchawkowego. Dzięki wbudowanemu „rozdzielaczowi” nie jesteśmy skazani tylko na nagrywanie dźwięku czy AirPlay ale możemy wykorzystać całą moc mikrofonu w połączeniu z oprogramowaniem IK Multimedia do efektów w czasie rzeczywistym. Nasz iPhone czy iPad może zamienić się w profesjonalny procesor dźwięku pracujący w czasie rzeczywistym! Wystarczy wpiąć iRig Mic do iPhone (iPada), a w jego gniazdko kabel do wzmacniaczy czy miksera. iRig ma też w ofercie wszystkie potrzebne rodzaje kabli do różnych połączeń ze sprzętem amatorskim i studyjnym.

Złącze iRig Mic Złącze iRig Mic

Ponieważ Mic ma trzy ustawienia czułości możemy go stosować do nagrywania dźwięków otoczenia, rozmów itp (czułość maks.), mowy, śpiewu i mniej głośnych instrumentów (średnie) oraz głośnego śpiewu, perkusji czy wzmacniaczy gitarowych.

Ja przy podcastach stosowałem wysoką czułość bo musiałem być oddalony (z racji swobody ruchów i dostępu do komputera) od mikrofonu dość znacznie. Przy śpiewie i wywiadach ustawienie środkowe było bardzo dobre.

Nie tylko sprzęt

Mikrofon działa z każdą aplikacją obsługującą mikrofon. Czy to GarageBand czy Dyktafon. Ale bardzo do gustu przypadły mi wspomniane już aplikacje IK Multimedia. Do współpracy mi. z mikrofonami przeznaczone są trzy: VocaLive FREE (efekty jak pogłos itp. w czasie rzeczywistym, nagrywanie, montaż - po dokupieniu), AmpliTube FREE (efekty w czasie rzeczywistym głównie do nagrywania instrumentów) i iRig Recorder FREE (nagrywanie, „podrasowywanie” i obróbka dźwięku) oraz ich wersje płatne.

*UWAGA! Do 26 lutego programy jak i zakupy dodatkowych efektów w aplikacjach są bardzo mocno przecenione *.

iRig Mic i Recorder

Trochę wrażeń

Trzymałem w rękach już niejeden mikrofon (między innymi z racji udzielania się na różnych imprezach jako „lokalny działacz środowisk wiejskich”). Kilku znajomych zapraszało mnie do swoich studiów nagrań (jako fachowca od sprzętu Apple). Na tym tle iRig Mic wypada bardzo dobrze. Wygląda solidnie i tak też działa. Jednak wcześniej zawsze koś inny był realizatorem i ustawiał parametry. Teraz musiałem się zmierzyć z tym sam. Udało się już za drugim razem. Najpierw posłuchałem instrukcji i ustawiłem czułość „średnią” lecz jak już wcześniej pisałem, przy podcastach jest się bardziej oddalonym od mikrofonu niż podczas nagrywania „wywiadowego” czy śpiewu i lepiej sprawdziła się „wysoka czułość”. Po tym doświadczeniu byłem już zadowolony z efektów. Oczywiście każdy powinien dobrać parametry indywidualnie i zależnie od sytuacji.

Jedyna wada, a w zasadzie specyfika wynikająca z tego, że jest to sprzęt podłączany „analogowo” pod nasze urządzenie to to, że jesteśmy skazani na możliwości i jakość digitalizacji dźwięku naszego iPhona, iPada czy komputera. Daje się przez to słyszeć lekkie szumy (zależnie od urządzenia) ale i tak jakość jest nieporównywalnie lepsza niż z mikrofonów wbudowanych czy słuchawkowych. Nie tylko jakość ale i wygoda użytkowania.

iRig Mic jest godnym polecenia mikrofonem analogowym do zastosowań nie tylko w domu. Dodatkową zaletą są bardzo dobre proporcje ceny do wartości. Sugerowana przez dystrybutora cena detaliczna to 220 zł z VAT.
iRig Mic przydaje się do nagrywania podcastów, śpiewu czy gry na różnych instrumentach lub gdy mamy przeprowadzić w profesjonalny i wygodny sposób rozmowę (wywiad), a chcemy aby jakość nagrań była wysoka.

Parametry

  • Typ: Pojemnościowy mikrofon elektretowy
  • Zakres częstotliwości: 100 Hz - 15 kHz, -3dB
  • Maks. ciśnienie dźwięku: (ustawienie niskiej czułości): 120 dB
  • Maks. ciśnienie dźwięku: (ustawienie średniej czułości): 90 dB
  • Maks. ciśnienie dźwięku: (ustawienie wysokiej czułości): 75 dB
  • Zniekształcenia: 3% THD przy 120 dB, 1 kHz
  • Ochrona przeciwwietrzna: wbudowana
  • Zasilanie i złącze: działa z iOS, niektórymi urządzeniami z Androidem i większością komputerów Mac

Próbki czyli gdzie mnie posłuchacie

Próbkę głosu nagranego za pomocą iRig Mic możecie posłuchać w Jabłeczniku nr 36. Ja używam iRig Mic HD, a współrozmówca iRig Mic (ten mówiący niższym głosem ;-)


Do testów dostarczył przedstawiciel IK Multimedia: Audio Factory.

Szczerze polecam polskie profile społecznościowe iRig (Twitter) i iRig (Facebook). Można na nich uzyskać pomoc nie tylko w godzinach biurowych ale i wieczorami oraz podejrzeć interesujące informacje oraz ciekawostki o produktach.