IFTTT (if this then that) - popularny serwis oferujący automatykę sieciową, z którego korzystam np. do automatycznego archiwizowania zdjęć z Instagram na moim koncie w Dropboksie, wydał wczoraj trzy kolejne aplikacje dla iPhone'a, których zadaniem jest ułatwienie i automatyzację różnych procesów. Mowa o Do Button, Do Camera i Do Note.

alt text

Każdy z tych programów opiera się na prostej zasadzie, która w pewnym stopniu przypomina mi trochę działanie innej popularnej aplikacji do automatyki zadań na iPhonie czy iPadzie - Launch Center Pro. W przypadku każdej z nich idea jest jedna. Stukając właściwie jeden przycisk ekranowy aktywujemy pewne określone z góry działanie (swego rodzaju mini skrypt lub program).

alt text

Zadania mogą być różne, od udostępniania swojej pozycji na Twitterze, włączania światła (w przypadku Do Button), publikowania zdjęcia (w Do Camera) czy wysyłania wiadomości na Slacka (Do Note).

alt text

Podobnie jak w samym serwisie IFTTT czy jego aplikacji dla iOS, która przemianowana została na IF, także i tutaj mamy możliwość stworzenia skryptu samemu. W przypadku programów "Do" nie ma jednak mowy o warunku, którego spełnienie uruchamiałoby działanie skryptu. Wywołujemy go jednym stuknięciem w ekran (choć w praktyce tych stuknięć będzie więcej).

alt text

alt text

Każdy z programów oferuje także pokaźną bibliotekę gotowych skryptów (recept). Są one podzielone na różne kategorie, w zależności od przeznaczenia. W każdej z aplikacji możemy mieć aktywne (zapisane) jedynie trzy takie skrypty. Myślę, że przy tych trzech programach to powinno wystarczyć.

alt text

Trudno jest mi tak na szybko, po kilkugodzinnej zabawie ocenić przydatność każdej z aplikacji, choć już teraz znalazłem dla niej pewne zastosowanie., Tak naprawdę o poważną ich ocenę będę mógł się pokusić dopiero po kilku tygodniach użytkowania.

Aplikacje "Do" dostępne są za darmo.

Do Button w App Store:

Do Button by IFTTT - Pobierz z App Store

Do Camera w App Store:

Do Camera by IFTTT - Pobierz z App Store

Do Note w App Store:

Do Note by IFTTT - Pobierz z App Store