Kolejna porcja luźnych spostrzeżeń odnośnie bieżących wydarzeń z świata mediów, internetu i technologii. Jak się okazuje czasem niektórzy kradną, bo się wstydzą.

Media: Latający Cyrk Zygmunta Solorza

Z prawami do transmisji sportowych praktycznie zawsze jest jakieś zamieszanie. W zeszłym roku byliśmy świadkami zakodowania przez Polsat Mistrzostw Świata w Siatkówce, które odbywały się w Polsce i zakończyły się sukcesem naszej reprezentacji. Teraz stacja zdobyła prawa do transmisji Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie w roku 2015 i 2017. Nie wiadomo, które mecze będzie można obejrzeć na otwartych antenach, choć według nowej ustawy spotkania Polaków powinny być ogólnodostępne. Okazuje się jednak, że PZPS pominął ofertę TVP w przetargu. Kolejna aferka, a przecież związek siatkówki ma już jednego prezesa z zarzutami. A o całym problemie zrobi się głośno zapewne dopiero na tydzień przed rozpoczęciem mistrzostw.

Internet: 50 twarzy piractwa

Podobno 50 Twarzy Grey’a w swej książkowej wersji osiągnęło sukces dzięki czytnikom e-booków. Papierowej wersji czytelniczki się wstydziły, natomiast na Kindle’u czy iPadzie okładki nie widać. Teraz przyszła część na filmową wersję, która bije rekordy w kinach, ale także wśród piratów. W dwa dni film ściągneło z sieci 450 tysięcy osób, to dwa razy więcej niż w przypadku Strażników galaktyki. Wśród powodów zwiększonego piractwa jest wstyd przed wizytą w kinie. W Polsce głównie panie jednak się nie wstydziły i film zaliczył najlepsze otwarcie po 1989 roku.

Technologie: UHD Blu-ray prawie na finiszu

Gdy Apple rezygnowało z napędu optycznego w swoich komputerach, wielu komentatorów nie kryło oburzenia. Dziś płyty Dvd i Blu-ray są praktycznie na wymarciu, króluje cyfrowa dystrybucja. Jeśli jednak poszukujemy najwyższej jakości obrazu i dźwięku to znajdziemy ją wyłącznie na płytach.

Nie inaczej będzie w przypadku treści 4K. Pod koniec tego roku na sklepowych półkach pojawi się nowy standard UHD Blu-Ray. Właśnie sfinalizowano jego standard. Oprócz rozdzielczości 4K będzie wsparcie dla wyższego klatkarzu do 60fps, poszerzonej palety kolorów do Rec.2020, Hihg Dynamic Range (debiutującego w tym roku w telewizorach) oraz kodeka HEVC i bitrate’u na poziomie 100 Mb/s.

Będzie szansa na wspaniałą jakość w domowym zaciszu, ale sukcesu nowemu formatowi nie ma co wróżyć. Powrotu do płyt nie ma, nowy Blu-ray to nie Vinyle.