Wielokrotnie już przy okazji testów, newsów i relacji z imprez targowych powtarzam niemal jak mantrę tezę o tym, że w obraz mobilności (w znaczeniu korzystania z urządzeń mobilnych) wpisane są i nierozłącznie związane ze smartfonami, tabletami, routerami LTE zewnętrzne baterie. Inaczej ta cała mobilność w większości przypadków dalej jest na mniej lub bardziej długiej smyczy kabla wpiętego w ładowarkę podłączoną do gniazdka elektrycznego. I choć najnowsze iPhone'y w dużym stopniu uwolniły się z tejże smyczy, to jednak warto mieć przy sobie na wszelki wypadek podręczne źródło energii.

W ostatnich latach przetestowałem sporo tego typu produktów, jednak fakt, że zapotrzebowanie na energię nie maleje, a raczej rośnie, powoduje, że na rynku dostępnych jest wiele tego typu rozwiązań o podobnych pojemnościach baterii. To, co moim zdaniem jest tutaj czynnikiem wyróżniającym to ich poręczność i uniwersalność. W moim plecaku znaleźć można nie tylko iPhone'a czy iPada ze złączem Lightning, ale także wspomniany już router LTE właśnie z gniazdem micro USB.

Rozwiązaniem może być tutaj stosowanie albo baterii wyposażonych tylko w gniazda USB i noszenie ze sobą kabli Lightning i micro USB (lub specjalnego kabla łączonego - o tym w osobnym tekście), ewentualnie korzystanie z ładowarki z kablem micro USB i dodatkowo z przejściówki na Lightning. To ostatnie rozwiązanie może i jest sensowne, co jednak zrobić z małą przejściówką (czy tzw. adapterem), którą można łatwo zgubić.

alt text

W ciekawy sposób rozwiązano to w zewnętrznej baterii marki XQISIT, wyposażonej w kabel z końcówką USB i micro USB, pozwalający w zależności od potrzeb na ładowanie podpiętego do baterii urządzenia lub samej baterii po uprzednim podłączeniu jej do ładowarki.

alt text

Bateria ma formę lekko spłaszczonego walca. Na czarnej, plastikowej obudowie znalazł się wskaźnik naładowania baterii aktywowany znajdującym się obok niego niewielkim przyciskiem. To, co niemal natychmiast zwraca uwagę, to krótki i gruby kabel, tworzący rodzaj pętli. Wspomniana wyżej końcówka z wtyczkami USB i microUSB tworzy bowiem całość z korpusem samej baterii. Wystarczy rozdzielić te dwa elementy. W wycięciach obudowy, w które wchodzi wspomniana końcówka znalazł się także przedział na przejściówkę z micro USB na Lightning. Mowa tutaj oczywiście o przejściówce XQISIT, dostępnej osobno.

alt text

Zaopatrując się w takową przejściówkę możemy włożyć ją bezpośrednio w przeznaczone dla niej miejsce w korpusie baterii nie martwiąc się, że przypadkiem ją zgubimy.

alt text

Sama bateria pod względem wykonania sprawia dobre wrażenie. Wykonana z matowego plastiku obudowa dobrze trzyma się w dłoni. Niewielkie rozmiary i wspomniana forma spłaszczonego walca powodują, zę wygodnie mieści się w kieszeni no i dobrze trzyma się w dłoni. Podobnie jest ze wspomnianym kablem. Tutaj także nie ma zastrzeżeń. Jest mocny ale i giętki.

alt text

Pojemność baterii wynosi 2600 mAh, co wystarcza na pełne naładowanie baterii w iPhonie 6. Zostaje nawet jeszcze pewien zapas na podładowanie jakiegoś innego urządzenia.

alt text

Więcej o samej baterii dowiecie się w serwisie XQISIT