W styczniu 2007 roku Steve Jobs ogłosił, że Apple na nowo wynalazło telefon. Niewątpliwie iPhone zrewolucjonizował rynek smartfonów. Od tamtego czasu nic już nie było takie same. Producenci telefonów zaczęli lepiej lub gorzej kopiować iPhona. Dziwnym zbiegiem okoliczności większość konkurencyjnych modeli telefonów komórkowych zaprezentowanych po premierze iPhona przybrała prostokątny kształt i wyposażona była w zajmujący znaczną część powierzchni frontu telefonu ekran dotykowy.

Od czasu premiery pierwszego iPhona Apple stosowało kombinacje metali, tworzyw sztucznych i szkła aby wcielać w życie swoje pomysły i ostatecznie ustalić to, jak wyglądać ma nowoczesny smartfon. Można powiedzieć, że do czasu premiery iPhona 5 to Apple dyktowało warunki na rynku smartfonów, a konkurencja naśladowała te projekty aby nie odpaść z wyścigu. Wydaje się, że w ostatnim czasie role nieco się zmieniły, a Apple musiało przystosować się do wymagań rynku i pójść w ślady konkurencji zwiększając ekran w najnowszych modelach. Jak pokazują ostatnie wyniki finansowe Apple znów wysuwa się na prowadzenie.

Pierwszy iPhone posiadał pojemnościowy ekran multi-touch o przekątnej 3,5 cala oraz oprogramowanie, które pozwalało na obsługę telefonu bez konieczności użycia rysika. Opakowany był w metalową obudowę z powszechnie znanym dziś przyciskiem home button. Żaden inny producent telefonów nie oferował wtedy podobnego produktu.

iphone1

Drugi iPhone różnił się nieco od swojego protoplasty. Dzięki zastosowaniu tylnej obudowy z tworzywa sztucznego obniżono cenę urządzenia. Płaska obudowa zastosowana w iPhonie 1 zyskała zaokrąglony kształt. Niektórzy twierdzili, że telefon przypominał nieco mydelniczkę. Wygląd i położenie przycisków pozostały niezmienione. Smartfon zyskał łączność 3G, antenę GPS oraz oferowany był w dwóch kolorach: białym i czarnym.

iphone3g

Jeśli chodzi o wygląd, to iPhone 3GS był niemal identyczny jak jego starszy brat. Apple skupiło się na funkcjonalności urządzenia. Poprawiono wydajność procesora, a 3-megapikselowa kamera po raz pierwszy zdolna była do nagrywania filmów.

iphone3gs

Pierwsze poważne przeprojektowanie iPhona nastąpiło w 2010 wraz z premierą czwartej wersji. Telefon stał się płaski i bardziej kanciasty, a jego przód i tył pokryty był szkłem. iPhone zyskał także lepszy 5-megapikselowy aparat z lampą błyskową LED, przednią kamerę FaceTime oraz ekran o Retina o znacznie podwyższonej rozdzielczości.

iphone4

iPhone 4S wygląda niemal identycznie jak iPhone 4. Po niesławnym antennagate związanym z iPhonem 4 w 4S poprawiono konstrukcję anteny, zastosowano dwukrotnie szybszy procesor, 8-megapikselowy aparat z możliwością nagrywania wideo 1080p a także wsparcie dla cyfrowego asystenta Siri.

iphone4s

Druga ważna zmiana w wyglądzie iPhona nadeszła wraz z premierą iPhona 5. Po raz pierwszy zastosowano większy, 4-calowy ekran, a telefon został odchudzony i w dniu swojej premiery był najcieńszym i najlżejszym smartfonem na rynku. W iPhone 5 zaimplementowano nowy, lepszy model aparatu z osłoną ze szkła szafirowego oraz przednią kamerę FaceTime HD. W tym modelu pierwszy raz zastosowano złącze Lightning, które zastąpiło wysłużony interfejs 30-pinowy. Tylna obudowa wykonana została z aluminium.

iphone5

Następnie przyszedł czas na model niskobudżetowy, którym Apple chciało przyciągnąć mniej zamożnych klientów. Z założenia grupą docelową iPhona 5C miała być także młodzież, dlatego też oferowany jest on w kilku jaskrawych kolorach. Jak się okazało, iPhone 5C to opakowany w plastikową obudowę iPhone 5, niewiele tańszy od debiutującego wraz z nim flagowym 5S. Ze względu na małą różnicę w cenie między 5C a 5S, a dużą różnicę w wydajności model ten okazał się niezbyt trafionym pomysłem.

iphone5c

Wraz z iPhonem 5C zadebiutował model 5S - niemal identyczny jak iPhone 5. To co wyróżnia go od swojego poprzednika, to m.in. przeprojektowany przycisk home z czytnikiem linii papilarnych, dwukolorowa lampa błyskowa oraz możliwość zakupu egzemplarza w kolorze złotym.

iphone5s

Najnowsze iPhony znacznie urosły oraz wyszczuplały w stosunku do swoich poprzedników. iPhone 6 ma 4,7-calowy, a iPhone 6 Plus 5,5-calowy wyświetlacz Retina HD oraz wyposażone są w moduł NFC.

iphone6

Obecnie w oficjalnej dystrybucji nabyć możemy cztery ostatnie modele iPhona czyli 5C, 5S, 6 i 6 Plus. Zgodnie z dotychczasowym harmonogramem kolejny model iPhona powinien być jedynie bardziej wydajną wersją swojego poprzednika. Większych zmian możemy spodziewać się za dwa lata. Czas pokaże.

Ciekawym uzupełnieniem tego wpisu może być Ewolucja iOS - od iPhone OS do iOS 8.

Źródło: theverge, telegraph

Obrazy: theverge