Na rynku aplikacji służących do generowania i bezpiecznego przechowywania haseł robi się coraz ciekawiej. Choć od lat używam 1Password i raczej się to w przyszłości nie zmieni, to nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.

Big be120ad6 bb3d 4abd a475 10f387157a0c

W roku ubiegłym deweloperzy z BinaryNights wypuścili Locko dla Mac, aplikację podobną w swoim założeniu do 1Password. Teraz w planach jest wersja dla iOS, bez której trudno im będzie konkurować z 1Password właśnie. Od lat w sieci, przede wszystkim za pośrednictwem web dostępna jest jednak usługa LastPass. Ona także oferuje podobne możliwości, a więc generowanie i bezpieczne przechowywanie danych logowania oraz innych cennych informacji (np. kont bankowych, kart płatniczych i kredytowych itp).

Do niedawna użytkownicy produktów Apple mieli do niej dostęp tylko przez aplikację dla iPhone'a, która wymaga wykupienia konta premium w cenie 11,99 € na rok, oraz przez przeglądarkę web na komputerze Macintosh. Teraz się to zmieniło. Kilka dni temu oficjalna aplikacja LastPass pojawiła się w Mac App Store.

alt text

Co ważne, w przeciwieństwie do wersji dla iOS nie wymaga ona posiadania konta premium. Jeśli więc korzystamy z LastPass za darmo, to możemy robić to dalej na Maku. Pod względem funkcjonalności programu mam wrażenie, że jest podobnie jak w przypadku 1Password.

alt text

Możemy więc przechowywać dane logowania do poszczególnych serwisów włącznie z informacjami o samych serwisach. Integracja programu z przeglądarką wymaga oczywiście zainstalowania w niej odpowiedniej wtyczki (tak, jak w 1Password).

Możemy także przechowywać dane bankowe (tę funkcję także ma 1Password).

alt text

Aplikacja informuje też nas o stanie naszych haseł, ich sile i stopniu przeterminowania (wypada je zmieniać co jakiś czas).

alt text

W LastPass irytuje mnie brak możliwości blokady dostępu do programu (a właściwie to do sejfu) za pomocą kodu. Tak, jak to ma miejsce właśnie w 1Password. W LastPass musimy logować się do serwisu, choć w moim przypadku następuje to automatycznie.

Aby w pełni cieszyć się z LastPass na Maku i iPhonie lub iPadzie trzeba opłacić roczny abonament premium w wysokości wspomnianych już 11,99 €. Osobiście zdecydowanie wolę zapłacić raz za 1Password dla Mac i iOS.

LastPass ma w sumie jedną przewagę nad 1Password. Poprzez przeglądarkę web dostępna jest właściwie z każdego komputera czy urządzenia mobilnego. 1Password opiera się tylko na dedykowanych aplikacjach, a te dostępne są tylko na OS X, iOS i Androida.

LastPass dla Mac w Mac App Store za darmo:

LastPass - Pobierz z Mac App Store