Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA przyznało dzisiaj Apple patent opisujący technologię i oprogramowanie służące do śledzenia ruchu oczu użytkownika na komputerze lub smartfonie.

Big 87b06aae b66d 4740 b255 ac4e02b3fa72

Opisane rozwiązanie ma m.in. pozwolić na sterowanie ruchem wskaźnika za pomocą wzroku. Wykorzystywać ma ono nowe kamery montowane zarówno w komputerach Mac, iPhone'ach, jak i iPadach. Ma ono m.in. zapobiegać powstawaniu Efektu Troxlera, w którym to przy skupieniu wzroku na jednym punkcie ekranu inne, elementy obrazu zdają się zanikać, a w szczególności wskaźnik. Ma ono analizować ruchy gałki ocznej oraz mruganie, celem ewentualnego wykrycia powstania tego złudzenia. W takiej sytuacji system miałby poruszyć wskaźnikiem, tak by użytkownik znowu go zauważył.

Animacja prezentująca efekt Troxlera:

alt text

Apple nie precyzuje gdzie ma ono znaleźć zastosowanie. Bardzo ogólnie wspomina tylko o samochodach, konsolach gier i systemach rozrywki.

Wspomnieć wypada, że aplikacje dla Mac pozwalające na sterowanie ruchem wskaźnika za pomocą wzroku dostępne już były w 2009 roku, jak nie wcześniej . Mowa o aplikacji iTracker.

Źródło: Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA