W Makach najbardziej lubię prostotę. Chcę coś zrobić, a kompletnie się na tym nie znam to i tak znajdę taką aplikację, która w mniejszym lub większym stopniu pozwoli przeskoczyć mi tą barierę. I tak też jest z Printworks. Na tworzeniu świetnie wyglądających dokumentów mam nikłe pojęcie. Jednak nie myślę nawet, żeby do każdej ulotki zapraszać profesjonalnego grafika. Aplikacja od Belight Software wspiera mnie dzielnie w każdych działania małego DTP zarówno w domu jak i firmie.

alt text

Doskonałe ukraińskie studio programistów Belight Software znam od długiego czasu. Takie aplikacje jak Swift Publisher, Label & Addresses czy Business Card Composer pomagały mi niejednokrotnie w zmaganiach w tworzeniu dokumentów, zaproszeń i etykiet. Ich najnowsza aplikacja łączy je wszystkie w jedną aplikację - Printworks.

Potrafisz to zrobić

Co Cię skłania do uruchomienia Printworks? Chcesz stworzyć broszurę czy ulotkę? A może plakat lub kalendarz? Świetnie trafiłeś! Mówisz, że wcześniej nie miałeś do czynienia z takimi rzeczami. Przecież mówię Ci, że trafiłeś idealnie. Dzięki wbudowanym szablonom nie powinieneś mieć problemu ze stworzeniem także okładek na płyty, wizytówek, koper i zaproszeń. A nawet kod kreskowy nie będzie stanowił dla Ciebie wyzwania. Z pośród 400 szablonów zapewne znajdziesz coś dla siebie. Dodatkowo program posiada ponad 1000 klipartów, które poprawią wygląd każdego dokumentu.

alt text

Bez natłoku funkcji ale z dużymi możliwościami

alt text

W aplikacjach linii „pro” najbardziej może onieśmielać ilość funkcji. Domowy użytkownik natychmiast tonie w tak rozbudowanych programach. I nie jest to nic zaskakującego. Ma znacznie ciekawsze rzeczy do robienia niż zagłębiać się w tajniki CMYKa w Adobe InDesigne. Printworks nie odrzuci Cię od komputera. Uruchomisz program i będziesz wiedział co robić. Są tu zaledwie trzy ikony odpowiedzialne za tworzenie treści. Niewiele więcej - po prawej stronie - odnajdziemy funkcji, których zadaniem jest precyzyjne ustalenie właściwości dokumentu i jego zawartości.

alt text

Jednak Belight Software mimo tak mocnego uszczuplenia możliwości daje użytkownikom pewien wachlarz możliwości wpływania na wygląd budowanego projektu. Znajdziemy tu międzyinnymi funkcje: obrysu, wypełnienia, przeźroczystości czy wprowadzanie cieni. Program ma także „inteligentne linijki” umożliwiające precyzyjne rozmieszczenie elementów względem innych obiektów i na papierze.

Nie mogło się także obyć bez wsparcia warstw. Działają dokładnie tak samo jak w innych aplikacjach graficzny. To tutaj decydujemy które elementy są na pierwszym planie, a które ułożymy pod innymi elementami graficznymi czy tekstem. To również w oknie Warst ukryjemy jej widok lub zablokujemy możliwość wprowadzania zmian.

alt text

Printworks posiada wbudowane filtry gotowe do poprawienia wyglądu dodawanych zdjęć. Prawdziwa jednak zabawa to tworzenie tekstu. Pisanie po krzywych czy w pionie - bez problemu. Jednak najciekawiej możemy rozwinąć swoje możliwości z funkcją Heading - do tworzenia nagłówków. Tutaj będziemy mogli tworzyć tekst wypełniony gradientami, wygięty w najrozmaitszy sposób i opatrzony solidną dawką efektów specjalnych. Wyobraźnia będzie mieć tu pole do popisu.

alt text

Zakończony projekt będziemy mogli wyeksportować w postaci TIFF, JPEG, EPS i PDF. Każda drukarnia nie powinna mieć problemu z przyjęciem od nas takich plików i wydrukowania ich zgodnie z naszymi preferencjami.

Zintegrowany z systemem

alt text

Dobrą aplikację poznasz po tym, jak mocno zintegrowana jest z systemem. I tutaj autorzy stanęli również na wysokości zadania. Po pierwsze Printworks zapisuje dane do iCloud (wersja z MAS), co dla użytkowników chmury Apple powinno być istotnym atutem. W łatwy sposób z poziomu programu będziemy mogli zajrzeć do iPhoto i umieścić znajdujące się w nim obrazki w naszym dokumencie. Znacznie ciekawiej jednak prezentuje się integracja z książką adresową i iTunes. Tworzenie imiennych zaproszeń lub korespondencji seryjnej przestaje być uciążliwe. Wszystkie potrzebne dane zostaną „zaciągnięte z Książki adresowej”. Również druk okładek albumów muzycznych będzie znacznie bardziej przyjemniejszy, gdy nie musimy ręcznie wpisywać nazw piosenek - będą automatycznie wklejone z iTunes.

alt text

Dla każdego

… i to bez wyjątku. Chcesz móc przygotować broszury do firmy lub domowe zaproszenia na urodziny? Proszę bardzo. Wykonasz je metodą „przeciągnij i upuść” z setek gotowych do wykorzystania elementów. Szczerze, podoba mi się ta aplikacja. Ma w sobie wiele z narzędzi, jakie cenię w OS X najbardziej - możliwość tworzenia ciekawe wyglądających rzeczy bez posiadania zaawansowanej wiedzy w tematyce DTP. Wiem, że najbardziej profesjonalnie byłoby odwiedzić zawodowego grafika. Jednak przy pewnych projektach ten koszt mógłby się nie zwrócić. Warto wówczas sięgnąć po Printworks. Dzięki niemu DTP staje się bardziej przyjazne. W dodatku może sprawić dużo frajdy podczas tworzeniu własnoręcznie publikacji.

Witryna programu - klik

Printworks w Mac App Store - klik

Cena - 49,99 Euro


autora znajdziesz na #twitter: pemmax #facebook: marczynski #profil MyApple