Analitycy z IDC opublikowali dane odnośnie sprzedaży komputerów w ostatnim kwartale 2014 roku. Wyniki Apple są dość optymistyczne.

Rynek PC nie topnieje tak szybko, jak przewidywano w latach ubiegłych. Sprzedaż komputerów w czwartym kwartale 2014 roku względem takiego samego okresu w roku 2013 skurczyła się o zaledwie 2,4% w skali globalnej. Rynek Amerykański, który powinien być najbardziej postępowy notuje natomiast blisko 5% wzrosty (4,7%).

alt text

Co ważne spadki sprzedaży notują mniejsi producenci, natomiast czołówka może pochwalić się zadowalającymi wynikami. Apple piastujące piątą pozycję pod względem udziałów rynkowych zanotowało wzrost o 18,9%, co przekłada się na dostarczenie 5,750 miliona komputerów. Ponad 15% wzrost odnotował też HP, będący wiceliderem światowego rynku. W samych Stanach Zjednoczonych wzrosty HP sięgają, aż 26,2%. Apple u siebie notuje również 18% wzrost sprzedaży względem 4 kwartału 2013 roku.

alt text

Takie wyniki oznaczają bardzo dobry okres świąteczny dla czołowych producentów. Nie jest to jednak świadectwo nagłego powrotu komputerów do łask, a raczej po prostu sygnał o stabilizacji sytuacji na rynku. Komputery będą utrzymywały swoją sprzedaż na podobnym poziomie przez kolejne lata. Widać, też że konsumenci chętniej sięgają po sprzęt renomowanych marek, niż mniejszych graczy.

Źródło: 9to5mac