Siri - inteligentny asystent w iOS - to wygodne narzędzie do szybkiej, a w wielu przypadkach bezdotykowej i bezwzrokowej obsługi wielu podstawowych funkcji w mobilnym systemie Apple. Dzięki Siri można szybko i łatwo wyszukać potrzebne informacje w sieci, czy w Wikipedii, a w najnowszej wersji systemu także dowiedzieć się tytułu i nazwy wykonawcy słuchanego właśnie utworu. Siri pozwala także m.in. np. szybkie wysyłanie wiadomości tekstowych.

Dotąd jednak Siri nie wspiera języka polskiego. Pewnym krokiem naprzód było wprowadzenie w iOS 8 dyktowania w naszej mowie ojczystej. Jak donosi czeski serwis LetemSvetemApplem, odkryte w najnowszej wersji iOS - 8.1.2 - ciągi tekstowe wskazują, że już niedługo Siri zacznie rozumieć trzy języki słowiańskie: polski, czeski i słowacki.

alt text

Na możliwość wprowadzenia pełnego wsparcia dla języka polskiego wskazywało już udostępnienie funkcji dyktowania, a więc rozpoznawania mowy. Działa ona w iOS 8 bardzo dobrze - pozwala m.in. na podyktowanie nawet dłuższych tekstów.

Możliwe, że dodanie wsparcia Siri dla kolejnych języków związane jest ze zbliżającą się premierą zegarka Apple Watch, który ma być obsługiwany także za pomocą komend wydawanych głosem. To z kolei może sugerować, że Apple planuje wprowadzić do sprzedaży swój najnowszy gadżet także w naszym kraju.

Komunikaty widoczne na udostępnionym przez LetemSvetemApplem sugerują, że wsparcie dla nowych języków w Siri będzie pojawiać się stopniowo na urządzeniach poszczególnych użytkowników.

Źródło: LetemSvetemApplem