Lubię początek Nowego Roku. Doceniam ten czas z faktu na projekty, które tu i ówdzie zapowiedziane mają ujawnić się w pełnej krasie w przeciągu najbliższych miesięcy. Zaglądam do katalogu Programy i zastanawiam się co jeszcze może się przydać podczas pracy lub rozrywki. I powiem Wam, że jest kilka tytułów na które szczególnie będę czekał w tym roku.

VOX dla iOS - odtwarzacz muzyczny

alt text

Dla mnie ta aplikacja w wersji OS X jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o programy muzyczne. Dobrze… uważam VOX za małe arcydzieło i osobiście nie znam lepszego programu do obsługi dźwięku na moim komputerze. Cieszę się tym bardziej, że trwają prace nad wersją dla systemu iOS. Już teraz program ma w sobie to coś, świeżość interfejsu, przyjemność obsługi i niesamowity wygląd. Do tego dochodzi obsługa serwisów muzycznych dając prawdziwe „combo” w jednej, ślicznej aplikacji.

Witryna progamu VOX - http://coppertino.com

Records dla OS X - baza danych

alt text

Najlepszym miejscem do uporządkowania wszelkiego rodzaju informacji są programy bazodanowe. I chociaż brzmieć to może dość groźnie i pierwsze kontakty z tego pokroju aplikacjami nie są najmilsze to z czasem trudno się bez nich obejść. Dziś już nie potrafię pracować bez FileMakera chociaż wiem, że dla większości domowych użytkowników może być to produkt zbyt przygniatajacy” możliwościami i obsługą. Mam dla Was doskonałe rozwiązanie. Aplikacja Records pozwala tworzyć bazy danych w bardzo prosty sposób. Dzięki niej można uporządkować wszystkie informacje zaczynając od opisu domowych filmów, a kończąc na małym magazynie w firmie. Już nie mogę się doczekać.

Witryna programu Records - http://pushpopcorn.com

VLC dla iOS - odtwarzacz wideo

alt text

To będzie raczej wielki powrót niż całkowicie nowa aplikacja. Program VLC dzięki któremu możemy odtwarzać rozmaite formaty wideo z napisami pod OS X wkrótce pojawi się w iTunes. Jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych odtwarzaczy muzycznych jaki jest dostępny na platformę Apple. Ceni się go szczególnie za bogate możliwości odtwarzania rozmaitych formatów wideo.

Witryna programu VLC - http://www.videolan.org/vlc/

MarsEdit 4 dla OS X - edytor blogowy

alt text

Bez tego programu czuję się nieswojo gdy mam napisać tekst na blogu. Dzięki niemu możemy z jednego miejsca obsłużyć wiele serwisów, a na dodatek ma duże możliwości automatyzacji pisania poprzez obsługę Makr - zdefiniowanych zadań. Nowa wersja przyniesie dużą zmianę w obsłudze pisania. Wreszcie pojawi się belka edycji z której łatwo przyjdzie nam formatować tekst.

Witryna progamu MarsEdit - http://www.red-sweater.com/marsedit/

Affinity Photo i Affinity Publisher dla OS X - aplikacje graficzne

alt text

Potrzebujecie edytora ilustracji wektorowych na OS X? Koniecznie sprawdźcie Affinity Designer. Program robi doskonałe wrażenie możliwościami i wyglądem interfejsu. Gdy widzą tą aplikację to z ogromnym zainteresowaniem wypatruję już dwóch kolejnych produkcji jakie zapowiedzieli programiści - Affinity Photo i Affinity Publisher. Pierwsza aplikacja pomoże nam w obróbce zdjęć, zaś drugi tytuł obsłuży skład publikacji. Mam przeczucie, że te produkcje namieszają na rynku oprogramowania graficznego na Maku.

Witryna Affinity - https://affinity.serif.com/about/

Disqus dla iOS - obsługa komentarzy

alt text

Czekam, czekam i mam nadzieję, że wreszcie się doczekam. Serwis Disqus do obsługi komentarzy na blogach miał pojawiś się na iOS już dawno. Mi brakuje strasznie możliwości odpowiadania na uwagi do moich tekstów na blogu "z drogi". Jeśli to ma być dobry rok to zapewne pojawi się również Disqus w wersji mobilnej.

Witryna Disqus’a - https://disqus.com

BusyContact dla OS X - zarządzaj kontaktami

alt text

Mam prawie 1500 kontaktów. Niestety Książka adresowa nie daje zbyt wielu możliwości do organizaci tego zestawu ludzi. BusyContact jest lekiem, który mam nadzieję już wkrótce zażyję. Program robi doskonałe wrażenie. Z poziomu aplikacji możemy ustalać spotkania i wydarzenia związane z osobami z Książki adresowej. Szybko i wygodnie przydzielimy zadania i uporządkujemy ludzi wedłóg tagów. Możemy również podejrzeć korespondencję e-mail z ostatnich dni. Na deser wsparcie dla sieci społecznościowych Twitter i Facebook. Z tych serwisów nasi obserwujący i przyjaciele również znajdą się w zbiorze kontaktów. Drzemie w tej produckji ogromny potencjał.

Witryna BusyContact - http://www.busymac.com/busycontacts/

Microsoft Office 2015 dla OS X - aplikacje biurowe

alt text

Już czas najwyższy. Ostatnia wersja pakietu biurowego pojawiła się w 2010 roku. Od tego czasu OS X przeszedł dużo zmian w tym wizualnych. Chociaż Microsoft systematycznie aktualizuje swoje progamy to chciałbym już zobaczyć odświeżony, płynniej działający zestaw narzędzi biurowych. Pierwszy zwiastun zmian można już zobaczyć w nowym Outlooku 2015 dostępnym od października. Beta testy nowego Offica ruszą w pierwszej połowie roku. Jesienią można się spodziewać ostatecznej wersji Worda, Excela i PowerPointa.

Witryna Office dla Mac - http://www.microsoft.com/poland/mac

Scrivener dla iOS - edytor tekstu

alt text

Prawdziwy „kombajn” w edycji tekstów trafia na iOS. Zapowiedziany w 2011 roku jeden z najbardziej docenianych programów przez autorów książek ma w tym roku dotrzeć na iPada. To jest prawdziwe wyzwanie. Jeśli wersja mobilna chociaż w połowie będzie mieć możliwości swojej stacjonarnej odsłony to można będzie już dziś okrzyknąć go najpotężniejszym edytorem tekstu na sprzęt mobilny. Czekam z wielkim zainteresowaniem.

Witryna Scrivener - http://www.literatureandlatte.com/scrivener.php

2Do 2 dla OS X - menedżer zadań

alt text

Czy przypadkiem widzieli Państwo najnowszą odsłonę programu 2Do w wesji na iOS? Nie? To koniecznie proszę udać się pod ten adres - http://www.2doapp.com/mac/ Jest niemal idealny, prawda? Obecnej wersji 2Do dla OS X nic nie brakuje. To piękne i bogate w funckje narzędzie pomoże każdemu kto ma kłopoty z uporządkowaniem swoich planów. Jeśli jednak kolejna wersja ma być wzorowana na tej z iPhone’e to ja już ustawiam się w kolejce po zakup.

Witryna 2Do - http://www.2doapp.com/mac/

Zegarek Apple Watch - aplikacje

alt text

Ten rok przeżyjemy pewnie pod znakiem zegarka od Apple. Jeśli dziś uważacie, że nie jest to produkt dla Was (ja tak mam) to mimo to jestem ciekaw programów jakie będzie obsługiwał. O zachęceniu mnie do nabycia tego urządzenia w głównej mierze zadecydują właśnie programiści (i czas pracy na baterii). Potencjał drzemiącym w tym urządzeniu będzie skrzętnie wykorzysta chociażby przez aplikację The American Airlines, która poprowadzi nas do odpowiedniej bramki na lotnisku i przypomni o zbliżającym się odlocie zakupionego biletu (oczywiście przez zegarek). Z ogromnym zaciekawieniem będę obserwował pomysły jakie twórcy będą przenosić na nowe urządzenie Apple. Tutaj ciekawość dosłownie mnie pożera.

Witryna Apple Watch - https://www.apple.com/watch/

Rok 2015 będzie wyborny. Tego Państwu i sobie życzę.


autora znajdziesz na #twitter: pemmax #facebook: marczynski #profil MyApple