Jak donosi serwis 9TO5MAC, Apple kończy już pracę nad 12-calowym MacBookiem Air, którego premiera będzie miała miejsce prawdopodobnie w połowie tego roku. Urządzenie posiada odmienione względem poprzedników kształty, mniejszą wagę i wymiary, ekran o wyższym zagęszczeniu pikseli oraz slot USB typu C. Przedstawione w artykule grafiki pochodzą od zaufanego, zdaniem dziennikarza wspomnianego serwisu, źródła, które miało możliwość korzystania z prototypu urządzenia.

Aktualizacja: prezentowane grafiki to dzieła Michaela Steebera, przygotowane dla serwisu 9To5Mac, ilustrujące informacje o nowym ultrabooku od Apple.

alt text

Nowy MacBook Air z 12-calowym ekranem ma posiadać mniejsze ramki wokół wyświetlacza, dzięki czemu Apple zachowa wymiary 11-calowej wersji. Urządzenie będzie jednak cieńsze i lżejsze względem obecnej linii tych komputerów.

alt text

Zmiany zajdą również w dolnej części urządzenia, który będzie posiadać nieco przesuniętą i zmodyfikowaną klawiaturę, niemal pozbawioną bocznych ramek. Bliżej klawisza spacji znajdzie się również gładzik, który prawdopodobnie będzie nieco większy, niż ten znany z 11-calowej wersji MacBooka Air oraz pozbawiony możliwości uskokowego kliknięcia. Za klawiaturą znajdą się zaś głośniki, których otwory będą prawdopodobnie wpływały korzystnie na chłodzenie komputera.

alt text

Odmienione zostały również boki laptopa. Z lewej strony znajdziemy tylko dwa mikrofony i port jack, z prawej zaś tylko i wyłącznie port USB typu C. Grafiki przedstawiające nowego MacBooka nie pokazują slotu na kartę SD, drugiego portu USB oraz portu Thunderbolt, a co najbardziej zaskakujące - złącza MagSafe. Wszystko więc wskazuje na to, że komputer będzie ładowany za pomocą portu USB typu C, które podobnie jak Lightning, będzie dwustronne.

alt text

Poza informacjami przedstawionymi dzisiaj przez 9TO5MAC, warto wspomnieć o wcześniejszych plotkach. MacBook Air będzie prawdopodobnie dostępny w trzech kolorach, tak jak ma to miejsce w przypadku nowych iPhone'ów i iPadów. Warto również dodać, że wiele mówi się o zastosowaniu procesorów Intel Broadwell, których energooszczędność i możliwość utrzymania niskiej temperatury sprawią, że komputer będzie mógł zostać pozbawiony wentylatorów, dzięki pasywnemu chłodzeniu. Nie można również wykluczyć, że mimo mniejszych wymiarów baterii oraz ekranu o większym zagęszczeniu pikseli, nowy MacBook Air wydłuży czas pracy na baterii względem obecnej generacji tych komputerów.

alt text

Warto na koniec dodać, iż nie mamy pewności, że urządzenie przedstawione na grafikach, jak i ujawnione informacje, będą miały odbicie w rzeczywistości. Jest to jednak bardzo prawdopodobne, ze względu na dużą liczbę plotek na temat opisanego wyżej komputera. Jeżeli informacje się potwierdzą, nowy MacBook Air będzie pierwszym 12-calowym laptopem Apple od czasów laptopa PowerBook zaprezentowanego ponad dziesięć lat temu.

Źródło: 9TO5MAC