Wraz z konferencją WWDC odświeżonej wersji doczekał się sztandarowy program Apple - internetowa przeglądarka Safari nosząca teraz numer 5. Aplikacja umożliwia teraz znacznie łatwiejsze czytanie artykułów na stronach, możliwość wyboru innej wyszukiwarki niż Google oraz jest 30% szybsza od swojego poprzednika. Najważniejszą zmianą wydaje się jednak możliwość tworzenia rozszerzeń znacznie zwiększających w przyszłości funkcjonalność Safari 5.

Funkcją, na którą położono szczególny nacisk jest Safari Reader. Dzięki niemu nic nie rozproszy już naszej uwagi podczas czytania artykułów dostępnych na internetowych stronach www. Wszystkie reklamy, niepotrzebne animacje i inne rzeczy otaczające aktualnie czytany tekst zostają przyciemnione by można było lepiej skupić się na samym artykule. Dodatkowo mamy też możliwość wydrukowania bądź udostępnienia aktualnie czytanej rzeczy jak również powiększania i zmniejszania wyświetlanej czcionki.

Zgodnie z ostatnią polityką Apple, programiści Safari stawiają na technologię HTML5. Przeglądarka wspiera większość funkcji oferowanych przez ten standard. Tu możecie zobaczyć przygotowany przez firmę z Cupertino pokaz możliwości HTML5: http://www.apple.com/html5/

Z innych nowości warto wspomnieć zwiększenie szybkości przeglądarki o 30% w stosunku do Safari 4 oraz możliwość dostosowania odpowiedniej wyszukiwarki do programu: możemy wybrać pomiędzy Google, Yahoo! lub Microsoft Bing.

Bardzo ważną zmianą jest jednak wprowadzenie rozszerzeń bazujących na HTML5, CSS3 i JavaScript, dzięki którym każdy z nas będzie mógł dodatkowo ulepszać przeglądarkę i dodawać do niej nowe funcje. Użytkownicy FireFoxa i jego wtyczek wiedzą już jak to wygląda i jak bardzo ułatwia korzystanie z programu.

Program jest dostępny za darmo dla systemów Windows i Mac OS X:

Więcej informacji tutaj: http://www.apple.com/safari/whats-new.html