Steve Jobs i Steve Woźniak uważani są za twórców i główną siłę napędową firmy Apple Computer. Oczywiście, oprócz dwóch Steve'ów w firmie pracowało jeszcze kilku kluczowych pracowników, którzy przyczynili się do stworzenia przedsiębiorstwa, które dziś jest jednym z najdroższych na świecie.

Serwis TechRepublic opublikował wywiad z Bill'em Fernandez'em, pierwszym pracownikiem firmy Apple Computer. Razem z Jobsem i Woźniakem Fernandez budował komputer Apple I i Apple II. W wywiadzie zdradza m.in. szczegóły dotyczące pracy z młodym Jobsem.

Bill Fernandez dorastał w sercu Krzemowej Doliny. Jako szkolny kolega Steve'a Jobs'a opisywał go jako "społecznie nieudolny intelektualista (nerd)". Wbrew pozorom te cechy Steve'a sprawiły, że Panowie szybko się zaprzyjaźnili.

Jobs spędzał wiele czasu w domu Fernandeza, który urządzony był w japońskim stylu, co jak twierdzi udzielający wywiadu wpłynęło na zainteresowanie się przez Jobsa'a minimalizmem.

Fernandez był także bliskim przyjacielem Woźniaka i to właśnie on przedstawił go Jobs'owi, co zapoczątkowało słynne partnerstwo obu panów. Po tym jak Jobs i Woźniak założyli Apple, Fernandez został pierwszym etatowym pracownikiem Apple na stanowisku technika elektronika.

Fernandez twierdzi, że to właśnie on narysował pierwszy kompletny schemat działającego komputera Apple II, co pomogło Woźniakowi zbudować to urządzenie.

Wraz ze wzrostem popularności komputerów Apple, firma zaczęła zatrudniać coraz więcej osób do ich produkcji oraz przymierzać się do wejścia na giełdę. Pomimo, że Fernandez był pierwszym pracownikiem, jako technik nie miał możliwości rozwoju i awansu w firmie.

Zaledwie po 18 miesiącach od zatrudnienia, Fernandez stwierdził, że jest już znudzony i niezadowolony z pracy. Po odejściu nie otrzymał nawet pakietu akcji od firmy. Steve Woźniak obdarował jednak jego oraz kilku innych "pierwszych" pracowników Apple (m.in. Chris'a Espinosa, and Daniela Kottke) akcjami ze swojej prywatnej puli.

Po odejściu z Apple Fernandez wyjechał do Japonii. Po powrocie znów trafił do Apple, gdzie jako członek zespołu technicznego pracował nad pierwszym Macintosh'em.

Pełna treść wywiadu z Bille'em Fernandez'em, w którym przeczytać można więcej ciekawostek na temat pierwszych dni Apple Computer i jego życiu po opuszczeniu firmy znajduje się w serwisie TechRepublic.

Źródło: Macrumors