Nie jestem wielkim zwolennikiem słuchania muzyki z głośników komputera (choć czasami puszczam sobie muzykę z mojego starego iMaca) a już na pewno nie z głośników MacBooków. Niezależnie od tego czy jest to mój obecny MacBook Air czy mój wcześniejszy MacBook Pro 13". W jednym i drugim przypadku dźwięk jest płaski, cichy z pasmem obdartym z dolnych częstotliwości. Nie mam o to specjalnie pretensji, w końcu nie to jest najważniejsze w tej maszynie. Jestem też zdania, że trudno tak naprawdę w tak małym komputerze umieścić sensownie brzmiące głośniki.

Czasem jednak muszę puścić coś z takiego komputera, w takiej sytuacji przydać się może program, który jakimś cudem przez lata uchodził mojej uwadze. Mowa o Boom, a właściwie o jego nowej wersji Boom 2.

alt text

Boom 2 to program, który służy za equalizer i wzmacniacz sygnału, jaki trafia do głośników. Głównym jego zdaniem jest takie ustawienie equalizera by dźwięk wydobywający się z głośników był nie tylko głośniejszy ale przede wszystkim bardziej czytelny.

alt text

Boom 2 przy pierwszym uruchomieniu kalibruje się pod konkretny typ komputera (w moim przypadku MacBook Air), ustawiając odpowiednio equalizer.

alt text

Co ważne, możemy dokonać ręcznych poprawek. w obrębie różnych częstotliwości. Efekt działania programu, a więc poprawa dźwięku jest wyraźnie słyszalna. Muszę jednak ostudzić Wasze oczekiwania - Boom 2 nie zamieni Waszego MacBooka w zestaw Bowers & Wilkins czy Bang Olufsen. Na to niestety nie liczcie. Program za pomocą equalizera, dwóch efektów (ambinece lub fidelity) i delikatnego wzmocnienia poprawia dźwięk tak, by był lepiej słyszalny (czytelniejszy) zwłaszcza tam, gdzie nie możemy liczyć na ciszę - tylko tyle, a może aż tyle.

alt text

Wspominałem o możliwości ręcznej zmiany ustawień equalizera, wspomnieć też muszę o przygotowanych ustawieniach (czyli tzw. presetach) pod konkretne typu muzyki lub dźwięku. Ich lista pojawia się po kliknięciu w ikonę obok nazwy aktualnego ustawienia (w każdej chwili możemy je zapisać).

alt text

Co ważne, nie musimy go zawsze używać. Suwak wzmocnienia w Boom 2 skręcony do minimum po prostu wyłącza przetwarzanie dźwięku.

Boom 2 działa nie tylko jako equalizer i wzmacniacz poprawiający dźwięk w czasie rzeczywistym. To także narzędzie do wzmocnienie dźwięku w plikach mp3, m4a, aiff, caf, wav, mov, mp4, m4v, 3gp, 3g2, dv.

alt text

Na koniec wspomnę może o tym, co w sumie nie ma aż tak dużego znaczenia dla działania programu, na pewno jednak poprawia walory użytkowe. Program ma bardzo ładny, nieznacznie przezroczysty interfejs (oczywiście zgodny z OS X Yosemite)

Boom 2 pobrać można ze strony www.globaldelight.com/boom. Licencja kosztuje 53,29 zł. Przez pierwsze siedem dni program działa w wersji trial.

alt text