Jak donosi serwis ZDNet, w OS X Yosemite Apple znacznie utrudniło korzystanie z dysków SSD firm trzecich wymagających aktywacji w systemie funkcji TRIM. Próba instalacji czy aktualizacji do systemu OS X Yosemite na komputerze z tego typu dyskiem nie powiedzie się. Użytkownik zostanie z komputerem Mac, który nie będzie chciał się uruchomić.

Co ważne system w żaden sposób nie sprawdza przed rozpoczęciem właściwiej instalacji systemu, czy w komputerze Mac znajduje się dysk, który OS X Yosemite będzie w stanie obsłużyć.

TRIM to komenda wysyłana przez system do dysku SSD informująca go o tym, które bloki pamięci nie są używane i można je wyczyścić. Pozwala ona na zwiększenie wydajności pracy dysku SSD. Apple zapewnia wsparcie dla TRIM tylko w wypadku swoich własnych pamięci masowych Flash. W poprzednich wersjach systemu dzięki specjalnemu oprogramowaniu można było aktywować TRIM także dla dysków SSD firm trzecich. W OS X Yosemite jest to możliwe, ale wiąże się z ograniczeniem bezpieczeństwa całego systemu.

Problem powodować ma wprowadzone w OS X Yosemite zabezpieczenie zwane "kext signing", czyli podpisywanie sterowników. W jego ramach system sprawdza, czy sterowniki nie zostały w jakikolwiek sposób zmienione i czy są zatwierdzone przez Apple. W przypadku jego zmiany lub niezatwierdzenia (braku podpisu) sterownik nie jest ładowany. Wprowadzenie tego typu ograniczenia w OS X Yosemite zwiększa bezpieczeństwo systemu, z drugiej jednak strony pozwala Apple jeszcze lepiej kontrolować rynek sprzętu wspieranego przez komputery tej firmy.

Całą sprawę nagłośniła firma Cindori Software, wydawca aplikacji Trim Enabler. Jej najnowsza wersja pozwala co prawda na globalne wyłączenie "kext signing", odbywa się to jednak kosztem bezpieczeństwa całego systemu. Dla użytkowników, którzy zamontowali w swoich komputerach Mac dyski SSD (a montuje się je głównie jako dyski systemowe) wymagające aktywacji funkcji TRIM, to obecnie jedynie rozwiązanie problemu.

Problem dotyka przede wszystkim bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów Mac, którzy z różnych powodów zdecydowali się na wymianę systemowego dysku HD na SSD. Wspomnieć też wypada, że nie dotyczy on wszystkich dysków SSD. Niektóre z dostępnych na rynku same radzą sobie z usuwaniem zbędnych danych i nie potrzebują w ogóle aktywacji TRIM w systemie (są to na przykład dyski SSD firmy OWC).

Wątki dotyczące problemów z obsługą dysków SSD przez OS X Mavericks znaleźć można także na forum MyApple.

Warto też przejrzeć dyskusję w wątku na forum Cindori, dotyczące działania Trim Enabler w OS X Yosemite.

Źródło: ZDNet