Modelarstwo to wspaniała pasja. I choć u mnie skończyła się wraz z końcem szkoły podstawowej, to do dzisiaj pasjonują mnie modele - zarówno te plastikowe w skali 1:72 i wyższej (do dzisiaj pamiętam modele Revella i Matchboksa), jak i kartonowe (pamiętam jak jeździłem na drugi koniec miasta by kupić najnowszy numer Małego Modelarza). Na modelarstwo tego typu nie mam zwyczajnie czasu, ani tym bardziej miejsca. Nawet jeśli coś bym złożył i skleił, to zwyczajnie nie miałbym gdzie tego postawić. Mógłbym oczywiście dać dzieciom, ale chyba szkoda by mi było patrzeć, jak wykonany z pietyzmem model szybko ulega destrukcji. Myślę, że w dużym stopniu do takich osób, jak ja, czyli biernych fanów modelarstwa skierowana jest najnowsza aplikacja dobrze znanego czeskiego studia Madfinger Games. Mowa o Monzo - Digital Model Kits.

alt text

W Monzo mamy możliwość zabawy w składanie modelu, od otwarcia pudełka przez poszczególne kroki składania.

alt text

Monzo wykorzystuje silnik Unity, budujemy więc trójwymiarowy model. W każdej chwili możemy go obrócić, przybliżyć czy przesunąć. Muszę przyznać, że nawet na iPadzie 3 wygląda to bardzo fajnie.

alt text

Cała przyjemność to właśnie przyglądanie się szczegółom na każdym etapie budowy. Ten odbywa się zgodnie z wyświetlaną na ekranie instrukcją. W danym kroku mamy dostępne tylko te elementy, które musimy użyć.

alt text

alt text

Złożony model możemy jeszcze pomalować i dodać do niego różnego rodzaju naklejki.

alt text

alt text

Kiedy już wszystko jest gotowe, możemy jeszcze wybrać tło, włącznie z widokiem z kamery (tworząc więc rodzaj rzeczywistości rozszerzonej) i obfotografować model z różnych stron i w różnej pozycji. W przypadku domyślnego modelu samochodu może to być otwarta klapa silnika, drzwi, skręcone koła itp.

alt text

Jak łatwo się domyślić, Madfinger Games zamierza zarabiać nie na samej aplikacji, ale na dostępnych w niej modelach. Standardowo, za darmo otrzymujemy tylko model sportowego samochodu. Kolejne możemy dokupić. Wybór jest ciekawy. Są m.in. modele różnego rodzaju historycznych maszyn (od rzymskich czy średniowiecznych katapult, przez maszyny parowe, po motocykle i niemieckie czołgi i samoloty z II Wojny Światowej).

alt text

Niestety, wydaje mi się, że ich ceny są zdecydowanie za wysokie. Te bardziej skomplikowane modele kosztują nawet około 9 €. Wiem, że ich fizyczne odpowiedniki, które możemy skleić i złożyć, a następnie postawić w gablocie czy na półce kosztują więcej. Wydaje mi się jednak, że trudno będzie poświęcić 9 € za wirtualny model, który daje nam krótką zabawę podczas składania i który jednak nie może równać się z modelem tradycyjnym.

Pomysł i wykonanie świetne, jednak ceny moim zdaniem trochę z kosmosu.

Monzo dla iPada i iPhone'a w App Store za darmo (freemium):

Monzo - Pobierz z App Store