Aplikacja Screens na iOS to nic innego jak narzędzie do podglądania oraz sterowania procesami na Twoim komputerze, MAca lub PC. Niezależnie czy jesteś na kanapie obok komputera czy na innym kontynencie. Aplikacja różni się od innej o podobnej funkcjonalności: "logmein" tym, że nie musimy płacić abonamentu za jej używanie. Kupujemy raz i używamy. Konfiguracja jest banalnie prosta. Po ściągnięcu Screens z App Store należy ściągnąć na nasz komputer aplikację Screens Connect. Znajdziemy ją na stronie producenta. Instalator jest szczególnie przydatny na PC ponieważ sam zajmie się instalacją kilenta VNC, serwera SSH jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć nasze połączenie i zajmie się za nas firewallem.

Po instalacji i uruchomieniu Screens Connect na komputerze wchodzimy do aplikacji na iOS, która powinna sama znaleźć komputery z zainstalowanym klientem. Wybieramy ten, z którym chemy się połączyć i w zależności czy ustawiliśmy przy instalacji jakieś zabezpieczenia w postaci haseł, wpisujemy je i voila. Mamy ekran naszego komputera na iPadzie lub iPhone. Co dalej?

alt text

Do dyspozycji mamy szereg gestów obsługujących nasz zdalny pulpit. Posłuże się przykładem połączenia z Makiem. By wysunąć dock należy przeciągnąć palcem od dolnej krawędzie urządzenia w górę. Aktywne narożniki działają tak samo jak przy komputerze, najeżdżamy kursorem na konkretny róg ekranu aby je aktywować. Pozostałe gesty działają tak jak na maku. przesunięcie trzema palcami w bok przeżuca nasz na kolejny ekram. W górę uruchamiamy mission control. Do obsługi ekranu mamy trzy tryby, obserwatora, trackpad, oraz dotyku. Pierwszego nie trzeba tłumaczyć. W trybie trackpad wskażnik myszy podąża dokładnie za naszym palcem po ekranie. w trybie touch działanie jest podobne jak w ipadzie. Kursor kliknie tam gdzie dotkniemy palcem.

alt text

Z menu na dole możemy wybrać zrobienie screenshota oraz wklejenie lub skopiowanie czegoś do schowka. Do dyspozycji mamy również kilka klawiszy z klawiatury które możemy włączyć (cmd, shift itd.) Klawiatura również jest dostępna. Wystarczy ją wysunąć klikając w jej ikonę w lewym dolnym narożniku aplikacji.

Opcji jest dużo więcej i zachęcam do zapoznania się z nimi w ustawieniach aplikacji. Sam jestem bardzo zadowolony z jej użytkowania. Oprócz tego, że płacimy za nią tylko raz to dodatkowo ma bardzo minimalistyczny i ładny wygląd dostosowany do iOS 7/8. Myślę że warto jednorazowo wydać na nią 18 €. Szczególnie jeżeli macie zamiar często łączyć się z komputerem. Aplikacja jest uniwersalna, działa zarówno na iPadzie jak i iPhone i iPodzie touch. Screens w cenie 17,99€ znajdziecie w App Store