Jak świat długi i szeroki od zawsze na Makach mogliśmy znaleźć różnego rodzaju promocje w postaci tanich paczek aplikacji, np. takich jak MacHeist, czy nasza dobra swojska, bo polska MacPaczka (ręka do góry kto pamięta MacPaczkę!). Paczki są lepsze albo gorsze - częściej niestety gorsze - ale są. Od czasu do czasu można dużo taniej kupić jakieś programy.

Do tej pory brakowało tego na iOS. Ale wraz z premierą iOS 8 trochę się zmieniło. Otóż deweloperzy mogą łączyć swoje aplikacje w paczki (bundle) i sprzedawać je w niższej cenie niż wynika to z prostego sumowania.

Ot, np. taka paczka od Gameloftu:

Trzy części Modern Combat kupowane każda z osobna powinny razem kosztować 17,97 euro, tymczasem kupione w paczce 8,99 euro.

Przyznam się, że początkowo miałem wątpliwości, gdyż jest sporo takich paczek, z których mam już np. jeden czy dwa programy, więc jego ponowne kupowanie w paczce nie za bardzo mi pasowało. Tymczasem okazało się, że można taką paczkę kupować na raty. Gdy przy przeglądaniu zawartości paczki okaże się, że mamy już jakiś program, wchodzący w jego skład, to cena paczki jest korygowana w dół o cenę tego programu.

Weźmy jako przykład chyba najdroższą paczkę w całym App Store, czyli paczkę od OmniGroup z ich kompletem oprogramowania na iPada:

Normalnie kosztuje ona 119,99 euro (gdzie suma cen wszystkich aplikacji wchodzących w skład wynosi 143,96 euro). Tak się jednak składa, że mam kupionego kilka dni temu Omnifocusa, więc dla mnie cena tej paczki została pomniejszona o 26,99 euro i wynosi „tylko” 93 euro.

Jest też tak, że jeżeli udało nam się kupić jakąś aplikację w promocji za niższą niż bieżąca cenę lub wręcz dostać za darmo, to cena całej paczki jest korygowana o tyle ile my wydaliśmy na daną aplikację, a nie o tyle ile ta aplikacja kosztuje teraz. Przykładowo Calendars 5 kosztuje aktualnie 5,99 euro. Ja mam ten program za darmo. Ponieważ Calendars wchodzi w skład paczki oprogramowania od Readdle, to cena całej paczki pozostała dla mnie niezmieniona. Gdybym wydał na nią wspomniane 5,99 euro, to oczywiście miałbym paczkę tańszą.

Zastanawiam się jeszcze co by było jakby w paczce były np. 4 programy, posiadałbym z tego wcześniej 3 programy, na które łącznie wydałem więcej niż teraz kosztuje cała paczka, to czy dostałbym tę czwartą aplikację gratis, czy nie?. Niestety nie mam jak tego teraz sprawdzić.

Kolejny krok w rozwoju, na który bardzo czekam, a który zapewne zobaczymy w kolejnych wersjach iOS, to możliwość łączenia w paczki oprogramowania różnych deweloperów. Mam nadzieję, że tak będzie, bo tymi paczkami, które już są dostępne, jestem zachwycony. A wiem, że za rogiem czekają na nas paczki w Mac App Store, ale to musimy jeszcze chwilę poczekać na oficjalną premierę OS X Yosemite.

Obserwuj @mmmaslov