Z pewnością każdy z Was widział którąś z prac holenderskiego malarza i grafika Mauritsa Cornelisa Eschera. Tworzył on surrealistyczne grafiki przeczące zasadom geometrii, w których schody, kładki i inne elementy architektury łączyły się w sposób, nie możliwy do zrealizowania w rzeczywistości. Grafiki Eschera były z pewnością inspiracją dla deweloperów z firmy Ustwo, który stworzyli świetną grę dla iPhone'a i iPada pod tytułem Monument Valley.

Aktualizacja: gra jest obecnie dostępna za darmo!

W Monument Valley wcielamy się w postać pewnej księżniczki imieniem Ida. Przedstawionej w bardzo umowny sposób. Podróżuje ona przez kolejne budowle, które przypominają bardzo te, jakie można było zobaczyć w grafikach Eschera. Autorzy tej gry bawią się głębią i perspektywą w podobny sposób, jak ten holenderski artysta.

Monument Valley

Niektóre elementy tych budowli są ruchome, dzięki czemu możemy je przestawiać tworząc nowe kombinacje bazujące na wrażeniu wzrokowym, które - tak jak w pracach Eschera - okazują się łączyć ze sobą.

Monument Valley

Czasem możliwy jest obrót całej budowli. Okazuje się, że tam gdzie ziała przepaść, przy widoku z innej perspektywy pojawia się kładka po której nasza bohaterka będzie mogła przejść.

Monument Valley

W grze nie ma przemocy, jedynymi przeciwnikami, które utrudniają poruszanie księżniczce, są wrony. Poruszanie bohaterką jest proste. Wystarczy stuknąć w miejsce, w które ma ona przejść. Sama gra to tak naprawdę rodzaj geometrycznej łamigłówki. Musimy przekręcać, przestawiać elementy budowli, tak by utworzyć przejście do kolejnego etapu.

Monument Valley

Monument Valley ma przepiękną rysunkową grafikę w rzucie izometryczny oraz świetną oprawę dźwiękową (trudno tutaj mówić o muzyce). Pod tym względem gra przypomina trochę równie wspaniałe arcydzieło dla iPada - grę Wonder Putt, o której pisałem wielokrotnie, m.in. TUTAJ.

Nie trzeba hiperrealistycznej przypominającej film grafiki, wymagającej ogromnej mocy obliczeniowej i hektolitrów krwi przelanej na wirtualnych polach bitewnych. The Monument Valley to kolejna gra, która pokazuje, że jest inna droga, że gra może pobudzać naszą wyobraźnię i cieszyć oko minimalistycznymi obrazami, w których ukryta jest zagadka.

Szczerze polecam, zwłaszcza przy obecnej przecenie!

Monument Valley dla iPhone'a i iPada w App Store dostępna jest w cenie 3,59 € za darmo.

Pobierz z App Store