Wszyscy chyba znają aplikację Fantastical. Genialny kalendarz dostępny dla OS X i iPhone doczekał się również wersji na iPada. Wersja Fantastical 2 to kalendarz i przypomnienia w jednej aplikacji. Wszystko opakowane w minimalistyczny design, ale jednocześnie zachowana kolorystyka przypominająca prawdziwe kalendarze.

Po uruchomieniu Fantastical 2 na iPadzie na początku mamy mały poradnik jak posługiwać się aplikacją. Naszym oczom ukazuje się zarówno widok miesiąca (po prawej), lista zapisanych wydarzeń (po lewej) oraz przewijany pasek ukazujący wydarzenia w najbliższych dniach w postaci pasków w dniach tygodnia (na górze). Przeciągając ten pasek w dół do połowy ekranu pokazuje się nam widok tygodnia jednocześnie wciąż wyświetlając pozostałe dwa elementy pod spodem. Ciągnąc tydzień dalej w dół mamy już tylko obszerny widok tygodnia. Bardzo przydatne rozwiązanie. Do poprzedniego widoku wracamy przesuwając palec z dołu do góry.

Jeżeli chcemy stworzyć wydarzenie po prostu przytrzymujemy palcem na danym dniu lub godzinie jeżeli jesteśmy w widoku tygodnia i zaczynamy pisać. Tak jak w wersji na iPhone kalendarz rozpozna to, że jeżeli napiszemy "12.30 spotkanie z Tomkiem" to automatycznie ustawi wydarzenie "spotkanie z Tomkiem" na 12.30. Nie musimy ustawiać godziny suwakami jak w innych aplikacjach.

Obok pola wpisywania wydarzenia po lewej stronie mamy przycisk "Details" po naciśnięciu którego możemy ustawić dodatkowe parametry wydarzenia takie jak ustawianie przypomnień, powtórzeń, wybór kalendarza itp. Po prawej natomiast mamy suwak, który zmienia wydarzenie z kalendarza na Przypomnienie. Wtedy też zmienia się funkcja przycisku Details. Teraz ustawiamy tam parametry przypomnienia.

A propos Przypomnień. By się do nich dostać musimy nacisnąć znaczek "ptaszka" u góry po lewej stronie, zaraz obok koła zębatego od ustawień. Możemy również je wysunąć prezeciągając palcem od lewej krawędzie ekranu w prawo. Pojawia nam się jedna lista z wszystkimi Przypomnieniami, niezależnie z jakiej listy pochodzą, możemy rozróżnić je poprzez kolory. Np Lista zakupów jest z niebieskimi kwadracikami a Przypomnienia na czerwono. Przypomnienia pojawiają się również w kalendarzu, jeżeli przypisaliśmy je na konkretny dzień.

Oczywiście Fantastical 2 oferuje parę innych rozwiązań jak np wyszukiwarkę wydarzeń czy przeniesienie się do konkretnej daty poprzez przytrzymanie aktualnej daty. Sprawdzcie je sami. To jeden z najlepszych obecnie kalendarzy na iPada i to w dodatku z Przypomnieniami. Sarto rownież wspomnieć o możliwości zmiany kolorów aplikacji. Domyślnie ustawione są tak by widok miesiąca oraz przypomnień miał czarne tło. Osobiście bardziej podoba mi się druga opcja gdzie wszystko jest na jasnym tle. Kolory zmienimy w ustawieniach aplikacji.

Fantastical 2 jest dostępny w App Store i z okazji premiery został przeceniony na 8,99€. Później jego cena ma wzrosnąc. Zachęcam zatem do kupienia teraz. Warto.

Pobierz z App Store

Obserwuj @derosky