Appalooza to przestrzeń targów Macworld na której rozstawione są stoiska programistów. W tym roku mam wrażenie, że jest więcej wystawców promujących swoje programy chociaż brakuje mi kilku producentów jak Omni Group czy Belight Software. Osobiście najbardziej lubię spotkania przy stoiskach programistów. Zazwyczaj aplikacje prezentują sami twórcy nie zaś hostessy, które produkty znają jedynie z broszurek prasowych. Przy okazji jeśli będziesz umiejętnie „ciągnął za język”, możesz usłyszeć kilka smaczków odnośnie zbliżających się nowości i premier nowych wersji programów. Zatem spaceruję sobie pomiędzy budkami programistów nadstawiając ucha na ciekawostki.

1Password 4.5 dla iOS7
W przeciągu miesiąca powinniśmy zobaczyć nową wersję aplikacji dla iOS. Zmieniono dość mocno jej wygląd dostosowując ją do standardów iOS 7. Z nowości jakie zobaczymy w kolejnej odsłonie programu warto zwrócić uwagę na możliwość tworzenia z poziomu iOS „Sejfów”. Program będzie darmowy dla obecnych użytkowników aplikacji. W wersji 4.5 programu 1Password ułatwiono wyszukiwanie elementów poprzez dodanie pola Szukaj nad listą Kategorii. Dla nas ważną opcją będzie polska lokalizacja programu.

VOX
Zapewne znacie ten odtwarzacz muzyczny - Coppertino - The Place Where The Best Mac Software is Born. Jeśli przypadkiem jeszcze nie zainstalowaliście go u siebie to czym prędzej udajcie się na stronę VOXa. Program prezentuje się wybornie i potrafi odtwarzać muzykę z iTunes, a także rozsyła dźwięki po AirPlay. W przeciągu trzech miesięcy aplikacja doczeka się swojej wersji na iOS i będzie można pobrać ją za darmo. Co jednak najbardziej interesujące w tym projekcie to osoba Dmitrya Boldyreva, który był twórcą kultowego odtwarzacza Winamp. Warto przyglądać się rozwojowi tej aplikacji właśnie z faktu na postać wspomnianego programisty. Jeśli on bierze udział w tym projekcie to może on w niedługim czasie nabrać rozmachu.

Hider 2 i CleanMyMac 3
MacPaw już za chwilę (2 kwietnia) pokaże drugą odsłonę narzędzie do ukrywania i szyfrowania danych- Hider 2 ( MacHider App: Hide Files & Hide Folders on Mac. Password Protection). W prosty sposób metodą „przeciągnij i upuść” będziemy mogli zabezpieczyć wybrane pliki na dysku. W wygodny sposób umieszczając pliki w grupach i przypisując im tagi będziemy mogli zarządzać wrażliwymi danymi na dysku. Dzięki zagnieżdżonej na belce systemowej aplikacji szybko będziemy mogli odszyfrować pliki potrzebne do pracy. Aplikacja wygląda świetnie jednak tu nie nic nadzwyczajnego gdyż twórcy programu są twórcami przepięknego CleanMyMac ( CleanMyMac 2: The Best Free App for Cleaning Your Mac | MacPaw). Zainteresuje Was może plotka jaka podczas rozmów z ludzi MacPaw, że kolejna wersja programu pojawi się jeszcze w tym roku, ale… Wy nic o tym nie wiecie ;-)


Audio Hijack Pro 3
Pod koniec roku zobaczymy trzecią wersję doskonałego narzędzia do rejestrowania dźwięku - Audio Hijack Pro 3 ( https://www.rogueamoeba.com/audiohijackpro/). Nowa odsłona programu ma być kompleksowym narzędziem dla podcasterów. Zademonstrowano mi sposób tworzenia projektu i muszę przyznać, że interfejs robi doskonałe wrażenie. Dodając bloki do nagrania jesteśmy w stanie kontrolować źródło dźwięku, typ nagrywanego pliku i pozostałe parametry nagrania. Jeśli reszta aplikacji będzie wyglądać podobnie to już wiem jaki program będzie towarzyszył mi przy nagrywaniu MacGadki ( MyApple.pl - MacGadka - Blogi).

Live Interior 3D 3
Chociaż Belight Software nie wystawiał się na targach, to natknąłem się na Raya z którym zamieniłem kilka słów odnośnie nowości jakie czekają na użytkowników OS X. Już wkrótce światło dzienne ujrzy trzecia wersja Live Interior 3D ( http://www.belightsoft.com/). Program służy do projektowania mieszkań, a w raz z nową wersją zobaczymy całkowicie odmieniony interfejs przynoszący na myśl wygląd iOS 7. Czy zatem faktycznie kolejna wersja systemu OS X będzie zbieżna z tą z urządzeń mobilnych? Poniższy zrzut ekranu (na marginesie jesteś jedną z pierwszych osób, która widzi zrzut ekranu z tej aplikacji). Aplikacja będzie wspierać usługę iCloud oraz możliwość dzielenia się projektami w sieciach słecznościowych (Facebook, Twitter). Dodano potężniejsze narzędzia do projektowania w 2D oraz nowe szablony i elementy mieszkań, które możemy używac podczas projektowania mieszkania.Vimeo, and YouTube

BusyContact
Na tle wszystkich programów na Macworld wyraźnie błyszczał BusyContact ( BusyContacts). Został on również doceniony przez kapitułę konferencji, która przyznała jej nagrodę "Best of show”. BusyContact to świetne uzuĻelnienie systemowych Kontaktów. Program posiada znacznie rozbudowane opcję zarządzania adresami oraz filtrowania kontaktów. Aplikacja pozwala także współdzielić dane z innymi osobami. Aplikacja jest jeszcze w wersji beta. Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił to wciąż można zapisac się na beta testy.