Całkiem niedawno snułem swoje wizje na temat MacBooka Air z procesorem ARM we wpisie "MacBook Air na procesorze A8, to będzie możliwe...". Tymczasem dziś, agencja Reuters podała, iż Intel w przyszłym roku planuje uruchomienie własnej linii produkcyjnej procesorów zgodnych z architekturą ARM. Docelowo procesory ARM pochodzące od Intela mają zastąpić układy Intel Atom w telefonach i tabletach. Procesory zgodne z ARM ciągle są mniej wydajne niż procesory Intela (x86) i nie stanowią jak na razie realnego zagrożenia dla procesorów z komputerów stacjonarnych czy laptopów. Intel jednak nie może pozwolić sobie na ignorowanie architektury ARM i wydaje mi się, że taka inwestycja stanowi także swoistego rodzaju zabezpieczenie, gdyby jednak okazało się, że ARM zbyt zbliża się osiągami do procesorów Intela.
Intel jest firmą o olbrzymim potencjale produkcyjnym i technologicznym co w przyszłości może zaowocować szybszym rozwojem procesorów zgodnych z architekturą ARM. Jednocześnie taki ruch Intela musi mocno zaniepokoić takie firmy jak Samsung czy Qualcomm.
Pierwsze procesory Intel ARM (nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę) bardzo mocno mogą namieszać na rynku współczesnych procesorów.
Takie posunięcie ma także ogromne znaczenie dla Apple, które w dziedzinie produkcji procesorów od pewnego czasu usiłuje się uniezależnić od Samsunga. Jak dotychczas, współpraca Apple i Intela przebiega bez poważniejszych problemów i być może kolejne procesory Apple Ax będą właśnie produkowane przez Intela, który także jest dobrym gwarantem solidności w realizowaniu zamówień.