Wraz z premierą edytora iBooks Author sklep iBooks Store stanął otworem dla wszystkich autorów. Od teraz każdy kto ma pomysł na książkę może ją wydać. Ale w iBooks Store możemy znaleźć nie tylko książki. Jak się okazuje wyobraźnia użytkowników nie zna granic. Samo narzędzie iBooks Author jest świetne, pozwala tworzyć dokumenty, które wyglądają bardzo profesjonalnie. Nic więc dziwnego, że w iBooks Store możemy znaleźć bardzo różne rzeczy.

Chciałbym pokazać piękny przykład z naszego rodzimego rynku w jaki sposób agencja Nobili pracująca dla Centrum Finansowego Banku BPS (spółka notowana na NewConnect) wykorzystała iBooks Store do wprowadzenia nowego narzędzia komunikacji z giełdowymi inwestorami indywidualnymi.

Należy wspomnieć, że spółki giełdowe mają dosyć spore problemy z dotarciem do tej grupy swoich interesariuszy. Inwestorzy indywidualni są dla spółki w znacznej większości anonimowi, a kontakt z nimi jest utrudniony. Toteż w cenie są różne innowacyjne narzędzia, które pozwalają dotrzeć do każdego pojedynczego inwestora, który może być zainteresowany inwestycją w akcje danej spółki giełdowej.

Jednym z takich narzędzi jest porządna, przejrzysta i łatwo dostępna prezentacja inwestorska. Przeciętny inwestor indywidualny, który raczej nie jest inwestorem profesjonalnym musi dostać narzędzie, które pozwoli mu dosyć szybko zorientować się czym zajmuje się spółka i jaka jest jej aktualna sytuacja finansowa. Prezentacje inwestorskie świetnie się do tego nadają.

Agencja Nobili stworzyła prezentację spółki CF Banku BPS w Keynote. A następnie zaimportowała całość do iBooks Author. Efekt końcowy ich pracy możecie znaleźć w iBooks Store.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że po każdym kwartale, po każdych kolejnych wynikach okresowych, taka prezentacja będzie uaktualniania. A to jak wiemy spowoduje, że osoby, które raz ściągną tę prezentację dostaną jej update bez konieczności ponownego ściągania. Fajne! Zawsze aktualna prezentacja spółki giełdowej, zawsze pod ręką.

Oczywiście należy być świadomym ograniczonego zasięgu tego narzędzia. Ilu jest w Polsce inwestorów indywidualnych posiadających akcje CF Banku BPS? Ilu z nich korzysta z iPada i w końcu ilu z nich ściągnie tę prezentację? Nie liczyłbym w tym przypadku na jakieś wielkie liczby. Aczkolwiek w tym konkretnym przypadku mam wrażenie, że chodzi przede wszystkim o pokazanie, w szczególności dużym spółkom giełdowym, które raczej marnie komunikują się z inwestorami indywidualnymi, że są takie narzędzia i naprawdę niewiele pracy trzeba włożyć w to, aby uczynić formę przekazu informacji nowoczesną i nieskomplikowaną, a przez to skuteczną.

Ściągnijcie sobie tę prezentację z iBooks Store. Fajna sprawa.

Obserwuj @mmmaslov