W 1995 roku studio Renegade Software wydało jedną z fajniejszych gier przygodowych typu Click & Point - Flight of The Amazon Queen . Gra ta czerpała wzorce z najlepszych produkcji LucasArts, a co równie interesujące, miała wiele odniesień do filmów Lucasa (Indiana Jones a nawet Gwiezdne Wojny). Cechowała ją dopracowana, kolorowa i komiksowa grafika, świetnie stworzona fabuła oraz duża dawka humoru. Fabuła gry przypomina najlepsze filmy przygodowe. Akcja gry dzieje się w 1949 roku, gdy pewien pilot - Joe King oraz jego przyjaciel - Sparky dostają zlecenie aby przewieźć rozkapryszoną gwiazdę filmową - Faye Russel swoim samolotem z Ameryki Południowej do USA. Problem w tym, że samolot rozbija się gdzieś w dżungli, a rozbitkowie przypadkowo odkrywają siedzibę tejemniczej firmy, której szefostwo pragnie objąć podstępem panowanie nad światem. Gra początkowo powstała na Amigę i PC-Dos.

Od 2004 roku gra jest w wersji freeware i można ją uruchomić poprzez Scum Virtual Machine. Od pewnego czasu jest ona także dostępna w serwisie gog.com.

Druga, znacznie lepiej dopracowana metoda zagrana w tą klasyczną grę, to wersja z serwisu gog.com. Przygotowana jest w ona ten sposób, aby użytkownik nie musiał nic więcej instalować, poza gustowną ikonką.

Uruchamia się ona niczym samodzielna aplikacja OS X, choć w rzeczywistości uruchamia ją ukryty wewnątrz emulator (pradopodobnie DosBox).

W chwili obecnej, z okazji 5 urodzin gog.com, Flight of the Amazon Queen dostępna jest za darmo i w mojej ocenie zdecydowanie warto spróbować rozwiązać zagadki amazońskiej dżungli. Do gry dołączona jest instrukcja, oraz dodatkowo ścieżka dźwiękowa.

Oczywiście grafika zupełnie nie przystaje do wspólczesnych komputerów, tym bardziej że gra uruchamia się w trybie pełnoekranowym. Niestety nie ma możliwości uruchomienia jej w oknie, dzięki czemu nie było by tak widać pixeli. Jednak starym miłośnikom tej gry, nie będzie to zupełnie przeszkadzać.

Co ciekawe, grę pierwotnie napisano w języku AMOS (Amiga) a grafikę tworzono przy pomocy programu Deluxe Paint V.
Jeśli ktoś nie spotkał się z tego typu grami, polecam by sprawdzić jak wyglądały świetne przygodówki blisko 20 lat temu.

Wymagania systemowe: OS X 10.6.8. Processor: Intel Core 2 Duo 2GHz+ Pamięć: 1GB RAM Grafika: 64MB pamięci graficznej. Zalecana mysz dwuprzyciskowa.

Gra na OS X z gog.com
Wersja na iPhone/iPad, ale jest płatna 1.79 Euro w App Store