Aktualizowałem system iOS na moim starym iPhone 4 z pewnymi obawami. Co prawda używałem go już od 10 sierpnia w kolejnych wersjach Beta i zdążyłem się oswoić z jego kontrowersyjnym wyglądem. Zupełnie mnie przekonały nowe funkcje jakie znalazły się w iOS 7. Dlatego też wczoraj, zupełnie niepotrzebnie jak się okazało, zrobiłem downgrade do 6.1.3 aby zainstalować oficjalną już a nie GM wersję systemu. Ostatecznie okazało się, że build wersji GM jest taki sam jak oficjalnej (11A465). Około godziny 19-tej internet oszalał i świat zwolnił. Najpierw zaczęło się masowe pobieranie najnowszej wersji iTunes, co jeszcze nie powodowało tragedii. Jednak gdy pokazała się oficjalna aktualizacja iOS 7 świat oszalał.

Serwery Apple chyba zamieniły się w czerwone, plazmowe kule. Pojawiły się problemy z połączeniami. Aktualizacja z poziomu iOS najczęściej kończyła się informacją, że nie można nawiązać połączenia z serwerem lub informacją, że posiadany iOS 6.1.x jest najnowszą wersją. Nieco łatwiej było pobierać poprzez iTunes, choć i mnie kilkakrotnie w połowie pobierania zerwało połączenie. Około godziny 20-tej przewidywany czas pobrania pliku aktualizacji wynosił 5 godzin !!! Ostatecznie około 22-ej udało mi się uzyskać połączenie a ściąganie aktualizacji zajęło 2 godziny. Co ciekawe, zwolnił także AppStore i iTunes Store. Po instalacji nadal jednak nie było różowo, gdyż telefon nie mógł się połączyć aby dokonać autoryzacji systemu. Udało mi się to osiągnąć dopiero rano. Jedyne co mnie cieszyło to fakt, że ja przez noc byłem pozbawiony telefonu a większość niecierpliwych mieszkańców USA miała nieczynne iUrządzenia przez cały dzień...

Czy iOS skutecznie zastąpi poprzednią wersję systemu ? Raczej tak, gdyż jak wskazują statystyki, w 12 godzin po jego premierze iOS 7 był już zainstalowany na 25% wszystkich urządzeń mogących pracować pod jego kontrolą. To już wynik sam w sobie.

W trakcie rozmaitych rozmów w sieci okazało się, że część użytkowników iPhone 4 oraz iPada Mini zaobserwowało problemy z zawieszającą się klawiaturą ekranową, jednak przyczyn problemów nie ustalono, gdyż problemy dotyczą tylko niektórych użytkowników. Warto też pamiętać, że trwają już testy aktualizacji iOS 7.0.1 i iOS 7.1 tak więc nawet Apple jest świadome faktu, że system nie jest w 100% idealny.

Jak wynika z ostatnich informacji, na iPhone 5C i iPhone 5S pojawiła się już wersja iOS 7.0.1