To była jedna z pierwszych gier na Atari 65 XE w jakie grałem i przez lata była jedną z lepszych. Miała ciekawą grafikę no i to, co w połowie lat 80-tych było takie ważne dla wielu chłopaków: można było zostać mistrzem karate bez męczących treningów w szkole. Gry tego typu, czyli tzw. bijatyki, były wtedy bardzo popularne, a ta pozycja łączyła w sobie walkę z przygotą, czy też misją. Nasz bohater musiał bowiem uratować księżniczkę Mariko z rąk złego samuraja Akumy. Jakiś czas temu, remake Karateki pojawił się w App Store. Pisałem o tej grze na mackozer.pl (recenzję możecie przeczytać TUTAJ ). Terez w App Store pojawił się oryginał z 1984 roku.

Karateka Classic bo tak nazywa sie ta gra, to wersja dla komputerów 8-bitowych. Podejrzewam, że dla Apple II (wersja dla Atari miała lepszy dźwięk, z tego co pamiętam). W grze biegniemy w prawą stronę (w kierunku zamku Akumy), napotykając co jakiś czas wysłanych na nasze sptkanie przeciwników. Jesli nie zatrzymamy się w porę możemy zostać pokonani jednym ciosem. Dlatego kiedy tylko zobaczymy przeciwnika należy zatrzymać się. Jeśli chcemy bawić się w konwenanse możemy mu się jeszcze ukłonić, a potem pozostaje już walka.

Do dyspozycji mamy szczęść różnych ciosów (po trzy rękoma i nogami). Każde uderzenie pozbawia przeciwnika lub nas jeden punkt siły. Regenerują się ona dość szybko, dlatego jeśli jesteśmy bliscy śmierci możemy grać na czas z naszym przeciwnikiem.

Na naszej drodze pojawia się czasami sokół wysłany przez złego samuraja. W tym przypadku także musimy się zatrzymać i zadać cios wyprzedzający.

Gra ma oryginalną grafikę, która zadziwiająco dobrze wygląda na iPhone i iPadzie. Warto wspomnieć, że niemal identyczną grafikę i bardzo podobny silnik firma Broderbund zastosowała w popularnej jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych grze Prince Of Persia. Do wyboru mamy trzy tryby wyświetlania, symulujące monitory z lat 80-tych: zielony, bursztynowy i kolorowy. Sterowanie na iPhone i iPadzie jest proste i odbywa się za pomocą wyświetlonych na ekranie ikon, które możemy ukryć.

Myślę, że Karateka spodoba się nie tylko tym z Was, którzy tak jak ja cierpicie na 8-bitową nostalgię. Czekam teraz na International Karate dla iPhone'a i iPada.

Gra Karateka Classic dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store w cenie 0,89 €.

Karateka Classic w App Store