Ostatnio sporo pisze się o Drafts, bez wątpienia jednym z najlepszych edytorów tekstu dla iPhone'a i iPada, oferującym stare rosnącą listę funkcji udostępniania stworzonego w nim tekstu. Drafts wart jest swojej ceny (2,79 €), choć dla niektórych więcej niż 0,89 € to bariera nie do przeskoczenia. Jeśli szukacie tańszej alternatywy, powinniście zwrócić uwagę na program o nazwie Write for Dropbox , którego opisywałem kilka miesięcy temu jeszcze na MacKozer.pl. Ponieważ od niedawna program dostępny jest też w osobnej wersji dla iPada, przypomnę pokrótce jego możliwości.

Write for Dropbox, jak sama nazwa wskazuje to edytor, który synchronizuje dokumenty z tą usługą chmury plików. Przy okazji oferuje on masę bardzo przydatnych funkcji. Wspomnieć wypada o Sterowaniu kursorem za pomocą wirtualnego joysticka. Wystarczy stuknąć w klawisz z czarnym kołem na pasku narzędziowym nad klawiaturą i przesuwać palec w lewo lub prawo.

Sam pasek narzędziowy mieści o wiele więcej funkcji niż tylko te widoczne na klawiszach w ustawieniu domyślnym. wystarczy stuknąć w znajdujący się przy prawej krawędzi ekranu uchwyt, by odsłonić kolejne klawisze, tym razem służące do szybkiego formatowania tekstu za pomocą znaczników Markdown. Write for Dropbox oferuje oczywiście podgląd HTML tak sformatowanego tekstu. Oczywiście na iPadzie wszystkie klawisze funkcyjne dostępne na pasku narzędziowymi mieszczą się na ekranie bez potrzeby przesuwania go w jedną lub drugą stronę.

Poza wsparciem dla znaczników Markdown aplikacja oferuje także statystyki tekstu, rzecz potrzebna nie tylko podczas przygotowywania tekstów na zlecenie (gdzie zwykle obowiązuje konkretna wierszówka).

Sam tekst możemy udostępnić prze oficjalną aplikację Twittera lub Tweetbota (tweetując sam tekst lub link do dokumentu trzymanego w chmurze Dropbox) czy opublikować go jako notatkę na Facebooku. Możemy zapisać go także w Evernote, Google Drive, CloudApp, a także wysłać go mailem, jako wiadomość tekstową czy wydrukować. Jeśli stworzyliśmy w nim prostą listę, możemy wysłać ją do Clear - popularnej aplikacji To Do dla iPhone'a.

Dostępna jest też funkcja szybkiego zapisywania programu. Wystarczy przeciągnąć palec w dół z górnej krawędzi ekranu, aby zapisać go w Dropboksie. Tutaj warto uważać. Jeśli przeciągniemy palcem w dół na już zapisanym dokumencie program nie zapisze go ponownie a usunie go, mieląc w wirtualnej niszczarce.

Obydwie wersje programu współpracują ze sobą, m.in. synchronizując zawartość schowka. Możemy np. pisać tekst w programie na iPadzie, a iPhone'a używać do wyszukiwania informacji w sieci. To co zaznaczymy na iPhone ma znaleźć się od razu w tekście na iPadzie, jeśli korzystamy z Write for Dropbox oczywiście. Możemy także połączyć obydwa urządzenia, na jednym wyświetlając tekst, a drugiego używać do pisania.

Jeśli szukacie rozbudowanego edytora tekstu dla iPhone'a i iPada to Write for Dropbox wydaje się warty rozważenia. Nad wersją dla iPhone'a, która dzisiaj i pewnie jutro dostępna jest za darmo nie ma co się nawet zastanawiać.

Write for Dropbox dla iPhone'a dostępny jest dzisiaj (8 maja 2013) za darmo.

Write for Dropbox dla iPhone'a w App Store

Write for Dropbox dla iPada dostępny jest w cenie 1,79 €.

Write for Dropbox dla iPada w App Store


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.