Z początkiem ubiegłego tygodnia Steve Jobs, prezes Apple, po raz kolejny odszedł na zwolnienie lekarskie. Nieobecność najważniejszej osoby w firmie spowodowana jest powikłaniami usuniętego w 2004 roku raka trzustki. Na czas nieobecności prezesa, wszystkie jego obowiązki przejmie Tim Cook, człowiek odpowiedzialny za całą ogólnoświatową sprzedaż i operacje Apple, który pełnił oboiązki Jobsa również przy poprzedniej Jego nieobecności.

Po odejściu Jobsa na zwolnienie lekarskie, reakcja Wall Street była błyskawiczna. Kurs AAPL rozpoczął wtorek na poziomie 327,05 USD, spadając o ponad 5% (-21,43 USD) względem wartości akcji pod koniec sesji w piątek 14. stycznia.

W ubiegły wtorek firma Apple przedstawiła sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał roku obrotowego 2011( CZ. I, CZ. II), który zakończył się 25 grudnia. Spółka zadeklarowała rekordowe przychody w wysokości 26,74 miliarda USD i kwartalny zysk netto w wysokości 6 miliardów USD.

Z każdym dniem rośnie liczba plotek dotyczących nowego iPada oraz iPhone'a. Analiza opublikowanego wczoraj iOS 4.3 beta 2 pozwala być niemal całkowicie pewnym, że nowy tablet Apple wyposażony będzie w dwie kamery. Co więcej, jeśli wierzyć w autentyczność pokrowca, którego fotografie pojawiły się w sieci, iPad 2 posiadać ma MiniDisplay Port oraz czytnik kart SD. Niuansem może być również zupełnie nowy ekran z większą rozdzielczością oraz silniczek wibracyjny. Jeśli chodzi o rozdzielczość, ta ma zostać podwojona zarówno w poziomie jak i w pionie, jak to miało miejsce w przypadku najnowszego modelu iPhonea, i wynosić będzie 2048x1536 pixeli. Jeśli jest to prawdą, to prawdą jest też zapewne informacja o wprowadzeniu nowego, dwurdzeniowego procesora, który miałby ją obsłużyć.

Do deweloperów trafiła beta MAC OS X 10.6.7. Nowy build najprawdopodobniej nie wprowadza żadnych istotnych nowości. Programiści dla iOS dostali natomiast drugą betę tegoż systemu oznaczonego numerkiem 4.3. Wprowadza ona m.in. obsługę nowego układu graficznego.

W ubiegłym tygodniu App Store osiągnął swój kolejny znaczący kamień milowy - 10 miliardów pobrań aplikacji. Co ciekawe, w związku z tak ważnym wydarzeniem ogłoszony został konkurs, w którym szczęśliwy, 10-miliardowy klient, dostał specjalny iTunes Gift Card na sumę 10 tysięcy dolarów. Dodatkowo, Apple ogłosiło listę aplikacji, które były najczęściej pobierane.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA ujawnił aplikację patentowa firmy Apple opisującą nowe, interesujące rozwiązania w kategorii interfejsu użytkownika. Gigant z Cupertino najprawdopodobniej pracuje nad nowym modelem Magic Mouse. Ma on być wyposażony we własny ekran dotykowy.