iStat Menus z pewnością nie trzeba przedstawiać. Ta świetna aplikacja podaje różne ważne informacje o stanie naszego komputera. Program nie jest tani, więc pewnie nie każdy na niego się zdecyduje. Na szczęście ma alternatywy, jedną z nich jest StatsBar .

StatsBar to aplikacja, która zagnieżdża się w górnym pasku i może być w każdej chwili przywołana na ekran poprzez kliknięcie w znajdującą się tam ikonę lub skrót klawiszowy CTRL-T. Poza samą ikoną w górnym pasku program może dodatkowo wyświetlać ilość aktualnie wolnej pamięci RAM.

Okno aplikacji to pionowy pasek, który możemy umieścić w dowolnym miejscu na ekranie i co ważne przypiąć go nad innymi programami. Mamy także możliwość ustawienia stopnia jego przezroczystości (standardowo jest nieprzezroczysty). Domyślnie znajdziemy tam informację o obciążeniu procesora, czasu pracy komputera od ostatniego wyłączenia go. Informację o pamięci z możliwością jej wyczyszczenia. Jest też panel pokazujący zapełnienie dysku komputera (z możliwością wyboru, jeśli jest ich więcej).

Możemy także podejrzeć informację o stanie naszej sieci - zewnętrznym i lokalnym numerze IP, szybkości przesyłu i wielkości odebranych i wysłanych danych.

Jest też informacja o stanie baterii, jej zużyciu, ilości cykli, wieku, a także temperaturze.

Każdy z tych paneli możemy włączyć lub wyłączyć, nie mamy jednak możliwości innego ich ustawienia.

Choć StatsBar nie podaje tak szczegółowych informacji jak iStatMenus (o ile pamiętam, bo nie korzystałem z tamtego programu od lat), to ja jestem zadowolony. Na pewno znaczenie miała tutaj cena, ale także sposób wyświetlania istotnych dla mnie informacji. Nie potrzebuję mieć ich wszystkich w pasku menu. Wolę przywoływać je w postaci takiego pionowego paska, kiedy są mi potrzebne.

StatsBar - System Monitor dostępny jest w Mac App Store w promocyjnej cenie 3,59 € (ważnej do końca kwietnia).

StatsBar - System Monitor w Mac App Store