Najlepszym klientem Twittera dla iPhone'a i iPada jest Tweetbot i basta. Pisałem to zdanie wielokrotnie, jeszcze na MacKozer.pl. Na tym programie świat się jednak nie kończy. Omijam co prawda z daleka oficjalną aplikację Twittera dla iOS, jest jednak program, który z miesiąca na miesiąc staje się dla Tweetbota groźną konkurencją. Mowa o Twitterrific 5 .

Piąta wersja tego programu dostępna jest w App Store już od kilku miesięcy. Wyróżnia się przede wszystkim zupełnie odmiennym podejściem do interfejsu użytkownika. Choć program serwuje widok wiadomości publicznych i prywatnych, to jednak wiadomości te trafiają także na główną linię czasu. W zależności od pochodzenia, tweetnięcia wyświetlane są w różnych kolorach. I tak nasze własne tweetnięcia są zielone, wzmiankowania (wiadomości publiczne) mają kolor czerwony, retweety brązowy, a wiadomości prywatne niebieski. Panel przełączania pomiędzy poszczególnymi widokami umieszczony jest u góry ekranu, co moim zdaniem nie jest do końca wygodne. Na iPhone 5 trzeba jednak mocno wyciągnąć kciuk do góry.

Domyślnie wiadomości prywatne od różnych nadawców wyświetlane są jedna pod drugą. Twitterrific 5 może posegregować je w wątki, jeśli tylko chcemy.

Twitterrific 5 umożliwia także konfigurację swojego wyglądu. Możemy zmieniać krój i wielkość liter, odstępy między liniami tekstu i wielkość obrazków profilowych. W tym miejscu wypada wspomnieć o niespodziance (czyli tzw. easter egg), możliwości aktywowania trybu 8-bitowego (Pixel Lover)

Domyślnie program chowa także pasek systemowy pasek statusu, wykorzystując całą powierzchnię ekranu na wyświetlanie wiadomości. Tak jak w czytniku książek do dyspozycji mamy tryb dzienny i nocny. Najnowsza aktualizacja przyniosła m.in. automatyczne przełączanie, bazując na geolokalizacji użytkownika. Program powinien więc przełączyć się na tryb nocny wtedy, kiedy w miejscu, w którym się znajdujemy faktycznie zapadnie zmrok. Możemy też zrobić to ręcznie, z menu ustawień lub za pomocą gestu szybkiego przeciągnięcia dwoma palcami po ekranie w lewo lub prawo (choć nie jest to najszczęśliwszy wybór moim zdaniem). Nawiązaniem do czytników e-booków jest też możliwość zmiany podświetlenia ekranu.

Twitterrific 5 można oczywiście obsługiwać gestami. Przesunięcie wiadomości w prawą stronę otwiera okno odpowiedzi. Odwrotny kierunek wyświetla widok wątku, jeśli dana wiadomość jest już odpowiedzią na wcześniejsze tweetnięcie. Stuknięcie w wybrany tweet wyświetla także typowe dla innych klientów Twittera ikony interakcji. Możemy odpowiedzieć na daną wiadomość, retweetnąć lub dodać ją do ulubionych. Stuknięcie w ikonę wielokropka wyświetla pozostałe opcje, m.in. cytowanie wiadomości, wyświetlenie całego wątku (jak po przesunięciu wiadomości w lewą stronę), tłumaczenie tweetnięcia oraz - co przyniosła ostatnia aktualizacja - wyświetlenie jej w serwisie Favstar.

Aplikacja udostępnia też funkcję wyciszania lub ukrywania tweetów od wybranych użytkowników. Wystarczy przytrzymać palcem na obrazku (awatarze) i wybrać z menu funkcję Muffle Screen Name. W ten sam sposób możemy podejrzeć zdjęcie czy profil użytkownika w serwisie Favstar.

Program daje także dostęp do m.in. list, wyszukiwarki czy listy tweetnięć, które dodaliśmy do ulubionych. Menu dostępne jest po stuknięciu w naszą ikonę w lewym górnym rogu ekranu. Stamtąd możemy też dostać się do widoku naszego profilu na Twitterze.

To co także wyróżnia ten program na tle innych to wyszukiwarka. Możemy przeszukiwać nie tylko wszystkie tweetniecia w serwisie, czy wyszukiwać osoby, ale np. zawęzić poszukiwania do naszej linii czasu (zakładka History).

Twitterrific 5 wyświetla obrazki w linii czasu, wyposażony jest też we wbudowaną przeglądarkę web.

Ostatnie aktualizacje przyniosły także powiadomienia Push. Działają równie dobrze, co
w Tweetbocie. Program wyświetla powiadomienia na ekranie blokowania oraz plakietkę z liczbą zdarzeń (wiadomości prywatne, wzmiankowanie itp.) na ikonie aplikacji.

W niniejszym wpisie starałem się zebrać wszystkie funkcje, jakie na przestrzeni ostatnich miesięcy zostały do programu dodane. Mam jednak wrażenie, że pewnie o czymś zapomniałem. To obecnie chyba najczęściej aktualizowany, a zatem najbardziej intensywnie rozwijany klient Twittera dla iPhone'a i iPada.

Jeśli korzystacie intensywnie z Twittera i szukacie alternatywy nie tylko dla oficjalnego klienta, ale też dla wspomnianego w tytule Tweetbota, to Twitterrific 5 jest programem godnym polecenia.

Twitterrific 5 dla iPhone'a i iPada dostępny jest w App Store w cenie 2,69 €.

Twitterific 5 for Twitter w App Store